Menu Zavřít

Putinovo angažmá v Sýrii? Nejlepší reklama na ruské zbraně

29. 3. 2016
Autor: čtk/ap

Ruské náklady na operaci vojenského letectva v Sýrii lze prý pokrýt novými kontrakty na prodej ruských zbraní do ciziny. Na syrské tažení Rusko podle prezidenta Vladimira Putina vynaložilo 33 miliard rublů (asi 12 miliard korun), ale potenciální kontrakty na vývoz ruských zbraní mohou v nejbližších letech přinést více než desetinásobek - šest až sedm miliard dolarů (asi 145 až 170 miliard korun), odhadl časopis Kommersant-Děňgi.

„Nasazení ruských zbraní do bojů na Blízkém východě se ukázalo nejlepší reklamou pro zákazníky,“ napsal list.

Sýrie se podle časopisu stala pro ruské zbrojovky zkušební střelnicí. Operace se sice zrpvu opírala o osvědčenou techniku v podobě modernizovaných bombardérů Su-24M a bitevníků Su-25SM, ale brzy se přidaly i nejmodernější letouny Su-34, Su-30SM a Su-35S. Do bojů se zapojily také vrtulníky Mi-8P, Mi-24, Mi-35M, Mi-28N a Ka-52. Vzduch střežily i protiletadlové systémy Pancir-S1, Buk-M2 a S-400 Triumf.

Do Sýrie byly vyvezeny rovněž tanky T-90 a transportéry BTR-82A. Při náletech se používaly nejen staré letecké bomby FAB-250 či OFAB-500, ale i moderní KAB-500S či střely Ch-101 a Ch-555. Rusko předvedlo i technické možnosti svých zbraní a schopnost úderu střelami Kalibr-NK odpálených ze Středozemního a Kaspického moře.

Prověřené zbraně

Potenciální zákazníci nyní podle zdroje časopisu posuzují „prověřené zbraně“. Zájem podle listu projevilo několik zemí, a to zejména o leteckou techniku. Už loni v prosinci si Alžírsko objednalo 12 bombardérů Su-32, což je exportní verze Su-34, a také požádalo o vyzkoušení stíhaček Su-35S. Letoun se prý tak alžírským pilotům líbil, že se dá čekat zakázka za půldruhé miliardy dolarů. S Alžírskem byla také uzavřena dohoda na dodávku 40 bitevních vrtulníků MI-28NE v odhadované hodnotě 600-700 milionů dolarů.

O stíhačky Su-35 projevuje zájem také Indonésie, Vietnam a Pákistán, přičemž s prvními dvěma státy jsou ve hře kontrakty za více než miliardu dolarů. Pákistán prý ani v nejlepším případě není s to koupit více než šest stíhaček, ale i tak půjde o obchod za půl miliardy dolarů.

Odborníci také předpokládají, že poptávka po tanku T-90 by mohla stoupnout díky tomu, že se na internetu objevilo video dokazující, že pancíř tohoto tanku vydržel zásah protitankové rakety TOW. K potenciálním kupcům časopis řadí Irák, Írán a další státy Perského zálivu, jakož i postsovětského Společenství nezávislých států. Dvě až tři miliardy dolarů by mohl podle časopisu vynést případný prodej protiletadlových raket S-400 do Saúdské Arábie a Indie. Zatím se však podle časopisu k uzavření „tvrdých“, tedy závazných kontraktů dospět nepodařilo.


Čtěte také:

MM25_AI

Izraelští zbrojaři otestovali v Gaze nové zbraně, čekají příliv zakázek

Do Sýrie se můžeme vrátit během několika hodin, slibuje Putin

  • Našli jste v článku chybu?