Menu Zavřít

Putinův terč: v šedé ekonomice pracuje 30 milionů Rusů

21. 7. 2016
Autor: čtk

Populace asi tří Českých republik – 30 milionů lidí – se pohybuje v Rusku ve stínové ekonomice. V době hospodářských problémů země a kritického stavu rozpočtu představuje pro Moskvu šedá ekonomika příležitost, jak částečně uhasit ruské problémy.

Ve stínové ekonomice v Rusku se nacházejí mechanici, stavbaři, zubaři nebo veterináři. Tyto i další profese neplatí daně. Šedá zóna hospodářství v Rusku tvoří 46 procent HDP, podle odhadu americké neziskové organizace Global Financial Integrity. V Česku se pro srovnání má jednat o 15 procent.

Ruský prezident Vladimir Putin na poslední schůzce Kremlu k hospodářské politice prohlásil, že se na šedou ekonomiku zaměří. Uvedly to dva anonymní zdroje agentury Bloomberg, oficiálně se Kreml k tématu nijak nevyjádřil.

Putin by prý rád našel způsob, jak podnikatele ze šedé zóny vysídlit a motivovat je k legalizaci jejich činností. Zároveň dodal, že to jsou policisté, žalobci a daňoví úředníci, kteří ženou lidi do stínové ekonomiky.

Jak se k šedé ekonomice zachovat, je ovšem pro Moskvu dilema. Tvrdší přístup státních orgánů, tedy podobná cesta, kterou západní svět bojuje s daňovými úniky, by mohl přinést nuznému státnímu rozpočtu peníze navíc. Putin by tak ovšem musel jít proti zhruba 40 procentům ekonomicky aktivního obyvatelstva.

Spíše se zdá, že Moskva půjde cestou zlepšení podnikatelského prostředí, aby tak zvýšila motivaci lidí vystoupit z ilegality. Na tento podzim chystá zákon, který živnostníkům ulehčí jejich daňovou i administrativní zátěž.

bitcoin_skoleni

Legalizace stínové ekonomiky by podle ruského byznys ombudsmana Borise Titova zvýšila růst HDP o jeden procentní bod. Guvernérka regionu Vladimir, který se nachází východně od Moskvy, Světlana Orlová si na schůzce Putinovi měla stěžovat na trápení, se kterým se potýkají drobní podnikatelé.

Firmy narážejí na celou řadou překážek – nedostatečnou obranu vlastnických práv, absenci nezávislých soudů a vládní regulace. V žebříčku konkurenceschopnosti, který každoročně vydává nezisková organizace Světové ekonomické fórum, je aktuálně Rusko na 45. místě ze 140 zemí, přičemž ve třech zmíněných oblastech se umístilo až na sté pozici.


Putin ví, že musí rozjet ekonomické reformy. Čtěte:

Putinovo dilema: Musí jít proti lidem, kteří ho drží u moci

Ruská vlajka, ilustrační foto (Zdroj: Pixabay.com)

Čtěte dále:

Putin dal přednost ekonomice a zachránil „outsidera“

Brusel prodloužil sankce proti Rusku do ledna 2017

Putin odpustil Turkům. Byznys má přednost


  • Našli jste v článku chybu?