Menu Zavřít

Putování za novou kořistí

24. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Daniel Yergin hovoří o zásadní roli zkapalněného zemního plynu pro budoucnost

Knihy o podnikání se obvykle objeví a stejně rychle zmizí. Většinou jen mírně zčeří hladinu celosvětového moře. Před deseti lety však přesto Daniel Yergin, spoluzakladatel a předseda organizace na ochranu životního prostředí Cambridge Energy Research Associates, způsobil pořádnou vlnu. Své hluboké znalosti z ropného průmyslu zpracoval ve stoleté historii tohoto odvětví a napsal americký bestseller. Jeho více než devítisetstránkové dílo “The Prize: The Epic Quest for Oil, Money & Power” (Kořist: Epos o hledání nafty, peněz a moci) vneslo světlo do svébytného průmyslového odvětví. To stálo v epicentru bohatství, skandálů a válek od dob, kdy před sto lety vyrostla společnost Standard Oil Johna D. Rockefellera. Yerginův tlustospis získal Pulitzerovu cenu za literaturu faktu a později se stal předlohou pro dokumentární televizní seriály PBS/BBC.
Yergin říká, že se dnes chystá pátrání po nové kořisti: zkapalněném zemním plynu (LNG). Tato tekutá forma paliva s dokonalým spalováním vznikne stlačením plynu a jeho ochlazením, takže může být kompaktně skladován a dopravován na lodi. Yergin soudí, že nízkonákladové metody přeměny plynu v LNG (proces, známý pod pojmem zkapalňování) a jeho dopravy otevírají cestu pro budoucí dvousetmiliardovou expanzi celosvětového obchodu se zemním plynem. Tento nárůst přinese změnu v americké spotřebě energie i v rozdělení moci mezi světovými výrobci.
Jen za poslední čtyři roky se kvůli stoupající poptávce a hrozícím nedostatku zvýšily ceny zemního plynu více než dvojnásobně a žíznivé Spojené státy musely pro uspokojení své poptávky stále častěji sáhnout po LNG. Tento posun „bude mít dalekosáhlý vliv na světovou ekonomiku, přinese nové možnosti a nová rizika, nové vzájemné závislosti a geopolitická seskupení,“ předpovídá Yergin.
Korespondentka časopisu BusinessWeek z Dallasu, Stephanie Andersonová Forestová, nedávno mluvila s Danielem Yerginem o budoucnosti světové energetiky.

Co je největším úkolem energetiky v současné době? Musíme zajistit dostatečné zásoby zemního plynu, a to z domácích i dovezených zdrojů. Od druhé poloviny 90. let minulého století se ceny zemního plynu zdvojnásobily, což byla pro ekonomiku zátěž, která předznamenala jeho nedostatek. V několika posledních letech se objevily pochybnosti o tom, zda jsou Spojené státy schopné jeho produkci nadále zvyšovat. Je velmi náročné ji pouze udržet na současné úrovni nebo alespoň blízko ní. Zároveň byl zaznamenán velký růst poptávky poháněné v posledních pěti letech hlavně přidáním dvou set tisíc megawattů nových elektrárenských kapacit, z nichž se devadesát procent generuje spalováním plynu.

Jaký význam bude mít LNG? V současné době pokrývají dodávky LNG kolem dvou procent spotřeby zemního plynu Spojených států. Předpokládáme, že do roku 2020 by mohl LNG uspokojit 25 až 30 procent jeho celkové potřeby. Vývoj směřuje k tomu, že toto palivo se stane velmi podstatným faktorem na mapě americké energetiky.

Sehrají dovozy LNG ve zmírnění nedostatku zemního plynu roli? LNG se stane základním prvkem rovnováhy trhu. Existuje několik důvodů, které vedly k velkému zájmu o tento druh paliva, a zemní plyn se tak může stát druhým největším odvětvím globální energetiky. Jedním z důvodů je existence velkých a dosud nepřístupných zásob zemního plynu, které koncerny i státy s těmito ložisky chtějí zpeněžit. Snaha zemí je pochopitelná, neboť tím zvýší příjmy do své státní pokladny. Druhým důvodem je, že za posledních šest sedm let se náklady na LNG snížily až o 30 procent díky technologickému pokroku při zkapalňování a přepravě. Třetí důvod: svět se změnil. V sedmdesátých letech se všichni snažili zemní plyn vytlačit z trhu energetických komodit, dnes je naopak favoritem.

Existují obavy, že se USA dostanou do stejné závislosti na dovozu zemního plynu jako v případě ropy? Ano. Tomuto problému se nevyhneme. Po zapojení do globálního trhu budou USA určitou částí spotřeby závislé na jiných zemích. Zdá se však, že nemáme příliš na vybranou.

Co nejvíce brání vzniku celosvětového trhu se zemním plynem a LNG? Nejzávažnějším problémem je financování. Podle našeho odhadu si plný rozvoj tohoto odvětví vyžádá investice přes dvě stě miliard dolarů. Tyto peníze budou muset poskytnout banky, nebo půjdou z rozpočtu firem. Klíčovou úlohu budou hrát větší energetické koncerny, jako ExxonMobil, BP a Royal/Dutch Shell, které mají finanční rezervy, aby absorbovaly nejistý dopad na hospodářské výsledky a případné výkyvy.

Sníží LNG ceny zemního plynu? Ano. V současnosti se však ceny zemního plynu pohybují ve vyšších hladinách. K jejich stlačení budou důležité právě zásoby LNG.

I tak se však zdá, že LNG podstatným způsobem situaci neovlivní minimálně do roku 2007. Co se bude do té doby dít s trhem zemního plynu a cenami? Než se objeví další zdroje LNG, bude tu tlak na zvyšování cen zemního plynu. Tak zákon nabídky a poptávky prostě funguje. Mezitím budou mít nezávislí dodavatelé v kontinentální části USA spoustu práce, než stávající produkci nahradí. Jistě, LNG absorbuje spoustu poptávky, i tak však bude velmi náročné udržet výrobu zhruba v současném pásmu. Firmy se přitom pěkně zapotí.

Pomáhá energetická politika USA v otevírání dveří novým zdrojům energie? Základní cíl energetické politiky americké vlády je jasný: zajistit, aby Spojené státy disponovaly ekologickými a cenově dostupnými energetickými zdroji. Znamená to vyrábět zásoby odpovědným způsobem, tedy efektivněji, a to zároveň znamená podporovat výzkum a vývoj nových technologií. Jak ovšem nedávno podotkl předseda Fedu Alan Greenspan, energetickou politikou se někdy v praxi ukážou být spíše národní ekologické koncepce.

Jakou úlohu hraje ochrana životního prostředí a obnovitelné zdroje v budoucí energetické politice? Ochrana životního prostředí je mnohem efektivnější, než si většina lidí uvědomuje. Spojené státy spotřebují o polovinu méně nafty na jednotku HDP než v sedmdesátých letech. Skutečně trvalé úspory z energeticky účinnějších provozů jsou dány novými technologiemi. Význam obnovitelných zdrojů bude dále stoupat s klesajícími náklady a s pokrokem techniky. V tuto chvíli však mají vliv mizivý. Vítr a sluneční energie nepokrývají ani dvě desetiny procenta našich celkových dodávek energie. Americká ekonomika v hodnotě jedenácti bilionů dolarů spočívá na energetických základech – přičemž 94 procent z nech pochází z ropy, zemního plynu, uhlí a jaderné energie.

Kam do toho všeho zapadá vodík? Vodík je potenciální alternativou v dlouhodobé perspektivě. V cestě mu však stojí řada velkých překážek technického, ekonomického a politického rázu. Pokud se má stát alternativou reálnou, musíme do této technologie investovat a srazit její náklady. Neměli bychom však očekávat příliš. Pokud má vodík opravdu prorazit, vyžádá si to desítky let dlouhodobé a koncepční práce a spoustu prostředků od úřadů i soukromého sektoru.

Žízeň po ropě způsobila závislost Spojených států na jiných zemích. Můžeme být někdy vůbec soběstační? Spojené státy neochvějně míří přesně opačným směrem. V době první ropné krize, tedy začátkem sedmdesátých let minulého století, jsme dováželi třetinu ropy. Dnes importujeme kolem šedesáti procent. Dnešním úkolem USA je dovoz stabilizovat, vyřešit závislost na globálních ropných trzích a zapojit se do nich. Lze toho dosáhnout diverzifikací zdrojů a zajištěním dobrých vztahů s celou řadou vývozců ropy.

Popisek:
Yergin: LNG by do roku 2020 mohl pokrýt třicet procent potřeb zemního plynu ve Spojených státech.

Praporek:
Spojené státy spotřebují o polovinu méně nafty na jednotku HDP než v sedmdesátých letech minulého století.

O autorovi Daniel Yergin Jak využíval svou vlastní energii: NAROZEN 6. 2. 1947 v Los Angeles
VZDĚLÁNÍ Bakalářský diplom B.A. na Yaleově univerzitě, absolvent doktorského studia PhD na Cambridgeské univerzitě (na Marshallovo stipendium)
SOUČASNÁ FUNKCE Předseda a spoluzakladatel Cambridge Energy Research Associates RODINA Oženil se s Angelou Stentovou, specialistkou na ruštinu na Georgetownské univerzitě. Dvě dospívající děti.
HLAVNÍ VÝSLEDKY Napsal šest knih. Dvě z nich – The Prize: The Epic Quest for Oil, Money & Power a The Commanding Heights: The Battle for the World Economy obdržely Pulitzerovu cenu a posloužily jako předloha k rozsáhlému televiznímu dokumentu.
KONÍČKY Tenis a thrillery
MOMENTÁLNĚ ČTE In Defence of Globalization od Jagdishe Bhagwatiho a The Confessor od Daniela Silvy.

Popisek:
V prvních letech osmiletého gymnázia

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Zuzana Suchá a Martin Janda, www.langpal.com

  • Našli jste v článku chybu?