Menu Zavřít

Pyrotechnické nařízení

28. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Český systém státní podpory výroby bionafty je ohrožen

Ministerstvo zemědělství tančí na ultratenkém ledu státní podpory výroby bionafty. Toto takzvané směsné palivo vzniká smícháním motorové nafty s metylesterem řepkového oleje (MEŘO). Výroba a spotřeba bionafty je v Česku státem podporována od počátku devadesátých let. Dosavadní systém podpory skončil letos 30. dubna a měl být nahrazen povinným přimícháváním MEŘO do pohonných hmot. Nebude. Ministerstvo zemědělství nyní předpokládá, že plošné přimíchávání bude „z důvodů technické náročnosti“ uskutečnitelné u nafty od čtvrtého čtvrtletí 2005, u benzinu od 1. ledna 2006.
Situaci by mělo zachránit Nařízení vlády o stanovení podmínek pro poskytování finančních podpory na nepotravinářské užití semene řepky olejné pro výrobu MEŘO. Jeho návrh ministerstvo zemědělství rozeslalo k připomínkám ostatním ministerstvům a státním institucím i podnikatelským sdružením a odborářům. Týdeník EURO má k dispozici přehled připomínek. Jsou tak závažné, že při jejich akceptování by musel být návrh nařízení zásadně přepracován. Přitom jde o čas. Nedotovaná bionafta je stejně drahá jako běžná nafta, a tudíž neprodejná.

Dumping.

Jedna z klíčových výhrad směřuje k adresátům podpory. Záměrem ministerstva je, aby kompenzace zvýšených nákladů na výrobu MEŘO a nižší energetické účinnosti bionafty byla adresována výhradně výrobcům metylesteru. Ti by měli dostávat devět a půl tisíce korun za tunu MEŘO. Nařízení limituje podporu objemem 100 tisíc tun metylesteru řepkového oleje ročně. Omezením podpory na výrobce metylesteru ale dle připomínek, samozřejmě z okruhu producentů konečného produktu – bionafty, vzniká nebezpečí, že budou pokračovat nesmírně lukrativní nelegální vývozy MEŘO dotovaného z peněz daňových poplatníků. Pokud by byla dotace poskytnuta až na konci výrobního procesu – na bionaftu – toto riziko by údajně zmizelo, protože žádný z okolních států nepřipouští bionaftu na trh s pohonnými hmotami.
Oponenti tvrdí, že ministerstvem navržený způsob distribuce podpory fakticky završuje postupný vývoj v minulosti, kdy se kompenzace, původně směřující ke konečnému produktu, stále více přesouvaly k výrobcům MEŘO. Mezníky byly duben 2000 a především říjen 2001. Zajímavou ilustraci k tomuto vývoji poskytuje statistika, kterou týdeníku EURO zaslalo generální ředitelství celní správy. V roce 2000 bylo vyvezeno MEŘO zhruba za milion korun, ale v roce 2001 už za 63 milionů. Není divu, když odborníci odhadují, že na kile vyvezeného metylesteru řepkového oleje byl zisk sedm až osm korun.

WT100

Kruh.

Na základě návrhu připraveného ministerstvem zemědělství má žadatel o podporu, tedy výrobce metylesteru řepkového oleje, v případě, že sám nezpracuje MEŘO na směsné palivo, zajistit, aby výrobce směsného paliva nevyvezl svoji produkci do zahraničí. Zajímavé je, že se nehovoří o zákazu vývozu metylesteru řepkového oleje, ale pouze bionafty. V každém případě je ale právně problematické uložit odpovědnost tomu, kdo nemá možnost konání druhé osoby účinně ovlivnit.
Zákaz vývozu je ale také v rozporu se zásadou volného pohybu zboží na vnitřním trhu Evropské unie. Vzniká tak začarovaný kruh. Česko by mělo vývozu dotovaného produktu zabránit. V opačném případě se vystaví nebezpečí, že bude napadeno ostatními zeměmi kvůli narušování jejich vnitřního trhu a dumpingu. Smlouva o Evropských společenstvích ale zakazuje kvantitativní omezení dovozu a vývozu a všechna opatření s rovnocenným účinkem.

Dopis z unie.

Na tuto kolizi upozorňuje několik českých oponentů a bude na právnících ministerstva zemědělství, aby ji dokázali vysvětlit, nebo našli východisko. Návrh vládního nařízení je ovšem zranitelný i z jiného důvodu. Týdeník EURO má k dispozici text rozsáhlé žádosti o vysvětlení, kterou v minulých dnech obdrželo ministerstvo zemědělství z Evropské komise, a to od Jeana-Louise Colsona z generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž.
Zaslaných otázek je čtrnáct a jsou reakcí na žádost České republiky o povolení státní podpory výroby bionafty. Evropská komise bazíruje hlavně na tom, aby byl program státní podpory výroby a spotřeby bionafty rozšířen o ustanovení, že daňová úleva poskytovaná na bionaftu ve formě snížené spotřební daně se bude týkat i směsného paliva dovezeného z dalších států Evropské unie a že výrobci MEŘO budou moci používat importovaný řepkový olej. „Bez těchto informací nemůže Evropská komise zaujmout stanovisko k navrhovaným opatřením. Z tohoto důvodu začne běžet lhůta dvou měsíců, během které komise musí přijmout uvedené stanovisko, až od okamžiku doručení doplňujících informací, “ stojí v dopise. Stálé zastoupení Česka při Evropských společenstvích v této souvislosti upozorňuje, že pokud Česká republika nesplní požadavky generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž, hrozí, že Evropská komise žádost o povolení státní pomoci pro bionaftu neschválí.
Minulý čtvrtek (27. května) jednala o předložených připomínkách k návrhu vládního nařízení a o dalším postupu porada na ministerstvu zemědělství. O jejím výsledku ministerstvo neposkytlo týdeníku EURO okamžitou informaci. Dana Večeřová z odboru komunikace ministerstva zemědělství uvedla, že celé připomínkové řízení bude vypořádáno teprve během několika dnů.

  • Našli jste v článku chybu?