Navracení pozemků šlechtickému rodu je protizákonné, tvrdí nepohodlný stěžovatel
Příběh Jak umlčet ing. Moláčka není pokračováním komedie Jak utopit dr. Mráčka. Kdyby byl zfilmován, odehrával by se především v soudních síních a šlo by spíš o tragikomedii s detektivní zápletkou. Natáčení nehrozí, přesto už Moláčkův případ přišel hlavní protagonisty včetně daňových poplatníků na pěkné peníze. Konkrétně ministerstvo zemědělství zaplatilo 950 tisíc korun advokátní kanceláři Toman, Devátý & partneři za právní poradenství k postupu vůči Tomáši Moláčkovi. Potížistovi, který neoblomně napadá restituce dvěma větvím šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů (EURO 42/2009).
Ataky na různých frontách
Milionová rada ovšem ani trochu nezkrotila stěžovatele, který korespondencí vytrvale bombarduje úřady, soudy i poslance. „Ministerstvo jen zbytečně vyhodilo peníze za šestnáctistránkovou analýzu, která má ospravedlnit jeho nečinnost,“ říká Moláček, profesí soudní znalec. Tvrdí, že sám už do sporu investoval kolem 200 tisíc korun, a to nepočítá čas a ušlý výdělek, který mohl mít ze zakázek, jež kvůli svému boji nestíhá. Vše začalo před sedmi lety, kdy manželé Moláčkovi z Prahy koupili pozemek v Dobříši. Po třech letech jim příbramský pozemkový úřad sdělil, že na parcelu se vztahuje restituční nárok Colloredo-Mansfeldů (CM). Inženýr Moláček se ale nevzdal, ponořil se do archivů a pročetl stohy listin o šlechtickém rodu. O pozemek, u kterého je nyní duplicitní vlastnictví Moláčkových a Colloredů, se stále soudí.
„Vůbec nejsem proti restitucím, ale musí být oprávněné. A to nejsou u majetku na Dobříši, jehož původními vlastníky byli Weikhard CM a Jeroným starší. Kolaborovali s Němci a není u nich doloženo československé státní občanství. Nelze tudíž ani restituovat, přesto stát potomkům majetek vrací,“ namítá Moláček. Odhaduje, že neoprávněnou restitucí vznikla státu škoda tři až pět miliard korun. Za první zásadní chybu označuje vydání dobříšského zámku.
Doklad o občanství? Není.
V komplikované kauze, kde je také sporný pohled na zákony, dle nichž se šlechtický majetek navracel, dosáhl Moláček nedávno malého úspěchu. Matrika Úřadu městské části Praha 1 nevyhověla žádosti, kterou teprve předloni podala Kristina CM o vydání rozhodnutí o státním občanství pro Weikharda CM. „Jen se tím potvrzuje, že úřady tento doklad nemohou mít a bez něj neměly nic vydávat,“ zdůrazňuje Moláček.
Radnice Prahy 1 v zamítavém rozhodnutí popsala různé nesrovnalosti u Weikhardova občanství – za války požádal o německou státní příslušnost. I když mu nebylo vyhověno, měl dle Benešových dekretů přijít o československé občanství. Zda ho pozbyl ovšem není dle sdělení matrikářky zcela zřejmé. Moláček si ale stojí za názorem, že Weikhard občanství jednoznačně ztratil přímo ze zákona – Benešova dekretu – v roce 1945. Z jiných dokumentů zmiňovaných matrikářkou zase vyplývá, že necelý rok po válce Weikhard odjel do Francie jako osoba bez státní příslušnosti, kde později zemřel. Matrika tudíž rozlousknutí otázky občanství přenechává ministerstvu vnitra.
Bude příbramský pozemkový úřad i bez tohoto potvrzení dál pokračovat v restitucích, nebo je pozastaví? „Obsah zmíněného rozhodnutí není pozemkovému úřadu znám,“ tlumočí jeho odpověď mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Jak dodává, úřad se řídí pravomocnými rozsudky krajských soudů v Hradci Králové a Praze a majetek vydává. Kromě zámku vrátil Colloredům devět tisíc hektarů lesů a 400 hektarů zemědělské půdy.
A Moláček vzdoruje dál. Pro jistotu oslovil hned tři poslance, aby v této věci interpelovali ministra zemědělství Jakuba Šebestu. „Dopis jsem dostala asi před týdnem. Rozsahem jde o závažnou věc, na kterou si nelze rychle udělat právní názor,“ uvedla poslankyně Eva Dundáčková (ODS). Moláček se na ni obrátil i proto, že její advokátní kancelář vyhrála soutěž radnice v Dobříši na právní zastupování. S městem se přitom manželé Moláčkovi soudí. Právník a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) už slíbil, že interpelaci podá. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) se neozval. „Upozornil jsem ho kvůli tomu, že rodina CM si nárokuje i majetek kraje, například pozemky zemědělského učiliště Hluboš v Dobříši,“ poznamenává Moláček. Tvrdí, že pozemky Colloredům neoprávněně vydávají i Lesy ČR a město Dobříš.