Menu Zavřít

Radar, který vidí přes zeď

2. 9. 2009
Autor: Euro.cz

Zařízení fungující na bázi ultraširokopásmových vln rozpozná...

Celý podtitul: Zařízení fungující na bázi ultraširokopásmových vln rozpozná i základní biologické funkce člověka, například tlukot srdce

Skupina útočníků přepadla banku a v jedné z místností drží spoutaného ředitele finančního ústavu. Žádají mnohamilionové výkupné. Zásahová jednotka policie již pronikla do budovy a metr po metru se blíží k místnosti, kde jsou zabarikádováni útočníci s rukojmím. V momentě, kdy zachránce dělí od teroristů jediná zeď, přichází policejní specialista, vyndává z obalu černé plastové zařízení o rozměrech sotva půl metru na půl metru. Přikládá krabici ke stěně a za pár vteřin se rozsvítí displej s důležitými informacemi. Co jeden čtverec na displeji, to vzdálenost jednoho metru. Co tečka, to člověk. „Dva útočníci jsou za dveřmi vlevo, pohybují se. Rukojmí leží na zemi, tři metry za stěnou. Třetí terorista sedí napravo od rukojmí,“ hlásí specialista svým kolegům klíčové informace. Následuje rychlá akce končící osvobozením manažera a zatčením všech útočníků. Aniž by padl jediný výstřel, byl kdokoliv zraněn, nebo byl dokonce zabit.

Nikoli Willis, ale ReTWis To není scéna z nejnovějšího pokračování akčního spektáklu Smrtonostná past, ale situace, jež může nastat kdekoliv včetně Česka. A v hlavní roli neúčinkuje Bruce Willis, nýbrž speciální radar, který dokáže rozpoznat a lokalizovat osoby za pevnými překážkami, v tomto případě za zdí. Firmy, jež vyvinuly takové zařízení, se dají na celém světě spočítat na prstech jedné ruky. A pouze jediná pochází z bývalého východního bloku – pardubická společnost Retia.
Zařízení pro detekci a lokalizaci osob ReTWis (Retia Through Wall Vision), jak je oficiálně přístroj označován, firma vyvíjela a testovala čtyři roky. Nyní by se investice řádově stovek tisíc vývojářských hodin a několika desítek milionů korun měla začít vracet. „Pohybujeme se na pomezí prototypu a sériové výroby. Prozatím produkujeme radary pouze pro naše obchodní zástupce, jejichž síť právě budujeme, ale zařízení již prezentujeme na specializovaných výstavách a veletrzích,“ říká Petr Novák, generální ředitel Retie.
Konkrétní cena takovéhoto radarového přístroje se prý odvíjí individuálně od vybavení a potřeb klienta, a především počtu objednaných kusů. „Jsou to desítky tisíc eur, žádné dramatické sumy,“ je přesvědčen Novák. Oproti konkurentům z USA, Velké Británie, Německa a Izraele má prý ReTWis nejlepší výsledky z pohledu zásadního parametru – sledování biologických funkcí osob. „Je to vyzkoušeno a porovnáno přímo na výstavách,“ říká hrdě obchodní ředitel Retie Peter Štefanča.

Ultraširokopásmové vlny Právě biologické funkce lidí – kromě pohybu osob především tlukot jejich srdce či dýchání – jsou hlavním „měřitelným“ parametrem, na jehož základě pardubický radar funguje. „Základ ReTWisu se skládá z jednoho vysílače a čtyř přijímacích antén. Pracují s ultraširokopásmovým vysíláním o velmi nízkém výkonu. Částečně se to dá přirovnat k obdobě radiových vln pracujících na mnoha frekvencích ve velmi krátkých pulsech, které dokážou přejít přes zeď, kámen nebo beton,“ vysvětluje vedoucí projektu Radim Šikl. Naproti tomu televizní vysílání či běžný radar fungují v relativně malém spektru (málo frekvencích) s velkým výkonem.
Klíčovým odrazným místem, které „hledají“ širokopásmové vlny ReTWisu, je tělo osoby. „Primárně se hledá pohyb hrudníku, tedy dýchání. Dále se pak sleduje těžiště cíle, jeho poloha, například zda člověk neleží, a případný pohyb osoby. Vzhledem k minimálnímu zpoždění – obnovovací frekvence je 12 snímků za sekundu – tak radar podává reálný obraz o umístění člověka,“ vypočítává Šikl. Vzápětí zdůrazňuje, že záření přístroje není nijak škodlivé pro zdraví člověka. „Výkon našeho radaru je asi stokrát menší než záření běžného mobilního telefonu,“ dodává.

Pro záchranáře i speciální jednotky Unikátnost ReTWisu spočívá v tom, že dokáže rozpoznat osoby, případně monitorovat jejich pohyb, až na vzdálenost 20 metrů. Bez ohledu na počet zdí, které mezi radarem a sledovaným místem stojí. „Nezachytili jsme žádný problém s hloubkou zdi, máme otestovánu plnou funkčnost na metrové stěně z porothermu,“ říká Šikl. Firma dokonce zkusila „provlnit“ i panelákové zdi, radar prý zvládl čtyři. „Problematická je však velká plechová překážka v cestě vln radaru nebo dokonce kovová stěna. Běžná armatura ve zdi se naopak ukáže hned a problém vyřešíme posunutím ReTWisu o pár centimetrů vedle,“ tvrdí Novák. Podle něj nemůže dojít ani k záměně člověka se zvířetem za stěnou, ať už by šlo o kočku či malého hlodavce. „Člověk má několik biologických odlišností od zvířat, například v pohybu a dýchání,“ argumentuje.
Typickým odběratelem ReTWisu by podle Štefanči měly být policejní a ozbrojené složky, tedy speciální armádní jednotky, zásahová protiteroristická komanda, ale i záchranáři. „Útočníci jsou ve většině případů ozbrojeni, takže detailní informace o rozmístění teroristů při osvobozovacím zásahu jsou klíčové a velmi snižují riziko zranění i úmrtí,“ soudí Štefanča.
„V případě přírodních katastrof lze zase ReTWis využít pro hledání a efektivní vyprošťování živých osob. Stejně tak je využitelný náš radar v případě důlních neštěstí nebo u velkých požárů, kdy se hasiči pohybují v zakouřených budovách a řeší které dveře vylomit, aby našli hledané lidi,“ vysvětluje obchodní ředitel Retie a dodává, že radar může být například posazen i na dálkově ovládaném robotu a informace o hledaných osobách bezdrátově vysílat do notebooku záchranářů či zásahových jednotek.
Od nového lokalizačního zařízení si manažeři pardubické firmy hodně slibují. Věří, že v horizontu několika let za prodej ReTWisu utrží desítky milionů korun. „Byznysplán jsme stavěli na prostředí České republiky, kde očekáváme několik desítek prodaných radarů. To by nám zaplatilo vývoj, s nímž nám několikamilionovou dotací na výzkum technologie pomohlo i ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uzavírá Novák.

*

TABULKA
ReTWis v číslech Rozměry* 500 x 420 x 160 mm
Hmotnost* 7 kg
Zorný úhel* 130° horizontálně, 100° vertikálně
Dosah* až 20 m
Výdrž baterie* přes 4 hodiny
Cena* individuální, v úrovni desítek tisíc eur
Pramen: Retia

FIN25

BOX
Retia Vojenská technika i software pro call-centra**
Pardubická firma založená v roce 1991 skupinou deseti bývalých zaměstnanců místní Tesly nevyvíjí jen radar pro lokalizaci osob. Hlavní část zhruba 200milionového obratu tvoří obchodování se speciální vojenskou technikou. Přibližně třetinou se podílí speciální softwarové systémy pro telefonní centra a dispečinky.
Retia si vybudovala jméno v devadesátých letech na modernizaci armádních radiolokátorů a radarů vzdušného prostoru, velkou zakázkou pak byl automatizovaný systém pro velení a řízení protiletecké obrany Raccos. Vloni firma zmodernizovala vojenský protiletadlový raketový systém 2K12 KUB, jehož součástí je i pýcha Retie – radarové vozidlo Surn. Tři čtvrtiny byznysu realizuje pardubická firma v české armádě, do budoucna by však ráda navýšila podíl exportu.
Obchodně zajímavou oblastí je pak segment záznamových zařízení a speciálního softwaru pro dispečinky či kontaktní centra. Systém ReDat kromě nahrávání hovorů dokáže vyhodnocovat kvalitu obsluhy zákazníků ze strany operátorů či vyhledávat (i zpětně) v záznamech telefonátů podle klíčových slov, úspěšnosti akcí nebo individuálně navolených filtrů.

  • Našli jste v článku chybu?