Po oznámení odchodu Adriana Sarbua z vedení CETV vyskočily akcie společnosti na pražské burze o více než deset procent, což pro něj není nejlepší vizitka. Akcionáři na manažera nebudou vzpomínat v dobrém, protože hodnota jejich majetku za jeho řízení doznala výrazných ztrát. Na jeho obhajobu je třeba uvést, že nastoupil do funkce v roce, kdy svět zasáhla finanční krize a ekonomická výkonnost a s tím apetit firem utrácet za reklamu se snížil.
Opačně působí značné množství kontroverzních rozhodnutí a pokles podílu na reklamním trhu v Česku, který byl vždy pro úspěch CETV rozhodující, odpisy neúspěšných akvizic a fakt, že většina konkurenčních mediálních společností se dokázala během této doby dostat z problémů a jejich hospodaření vykazovalo v posledních obdobích vzestupnou tendenci, zatímco akcie CETV zarputile mířily na jih.
Během jeho sedmiletého působení na pozici generálního ředitele ztratily akcie společnosti téměř 95 procent hodnoty a každý akcionář se děsil dne, kdy měly být oznámeny výsledky hospodaření, protože ty téměř pokaždé překvapily nějakou „botou“, která srazila zisk nebo v horším případě prohloubila ztrátu společnosti. Ta kumulovaně od nástupu Sarbua do vedení přesáhla děsivých 1,1 miliardy dolarů a často jsme se setkávali s obavami, zda společnost vůbec přežije. Bez silné kapitálové podpory v současné době již majoritního akcionáře Time Warner by CETV nejspíš už na pražské burze nebyla. Trochu překvapivě proto působí, že představenstvo za Sarbuovými rozhodnutími vždy stálo a podporovalo jeho strategii. Při čtení novinových titulků, že bývalý šéf Sarbu dostane zlatý padák 5,4 milionu dolarů a pohledu na pětiletý graf vývoje akcií společnosti pak asi akcionářům CETV i investorům hrozí, že si nevěřícně ukroutí hlavu.
Trh přijal zprávu o odstoupení Adriana Sarbua s povděkem a nadějí na zlepšení stavu. Společnost bude zatím řízena výborem ředitelů v čele s Ducem Sickinghem, jehož cílem bude zajistit chod společnosti do konce výběru nového ředitele. Až další měsíce napovědí, zda se CETV podaří zvrátit nepříznivý vývoj a s případným oživením ekonomického trhu se mohou jako silně cyklická akcie stát černým koněm pražské burzy.
Autor je vedoucím investičního bankovnictví Komerční banky
Čtěte také:
Sarbu dobře zpeněžil 20 let v CME. A jde do vlastního
Sarbu dostane od ztrátové CME zlatý padák přes sto milionů korun