Menu Zavřít

Radek Neumann: Soumrak pražské burzy

14. 2. 2013
Autor: Redakce

Silnou krizí sníženého zájmu obchodníků prochází Pražská burza cenných papírů již několik let. Kontinuální pokles obchodovaných objemů pokračuje i s přechodem na systém Xetra. Zatímco v roce 2008 burza zobchodovala akcie v hodnotě 852 miliard korun, v roce 2010 už to bylo 390 miliard a loni dokonce jen 251 miliard korun.

Za tyto poklesy samozřejmě může spousta faktorů. Hlavním byla finanční krize, která snížila zájem o riziková aktiva, jakými akcie bezesporu jsou. Dále pak skutečnost, že po řadu let byla pražská burza pro většího investora jen SPAD a v něm obchodované tituly. V posledních letech zbyly už jen ČEZ, Erste, Komerční banka a popřípadě Telefónica. Ostatní tituly zůstávaly na okraji zájmu a s přechodem na obchodní systém Xetra od prosince minulého roku se situace ještě vyhrotila.

Před implementací Xetra zaznívaly naděje i obavy. Dosavadní vývoj nahrává spíše naplnění černých scénářů. Za výrazně snížené aktivity denní zobchodovaný průměr stěží přesahuje 750 milionů korun. Tím samozřejmě trpí i likvidita a v případě potřeby realizace větších objednávek nastává silné vychýlení tržních cen. Toto prostředí pro zahraniční investory, kteří tvořili hlavní hybnou sílu pražské burzy, není vůbec příznivé a zajímavé a již před přechodem na Xetra jsme byli svědky jejich postupného stahování. Českým investorům nezbývá než opustit známé vody pražského trhu a vrhnout se do zahraničí.

Vzhledem k tomu, že i domácí obchodníci s cennými papíry vnímají výše zmíněnou skutečnost, snaží se klientům vyjít vstříc a stále více se můžeme setkávat s kvalitním analytickým researchem zahraničních titulů. Mnohem širší základna akcií, do kterých lze investovat, kvalitní informační zázemí a vyšší likvidita je dostatečným argumentem pro přesun českých investorů na zahraniční trhy, který se zdá být nevyhnutelný.

Autor je analytikem Komerční banky

bitcoin_skoleni


Čtěte také:

Cena je příliš nízko. Denny pozastavil prodej svých akcií AAA Auto

  • Našli jste v článku chybu?