Jak bude vypadat budoucí Sýrie? Diplomatické úsilí o nalezení cesty z vleklé občanské války se stupňuje. Poslední schůzka syrských opozičních sil v Rijádu vypadala celkem povzbudivě.
Sýrii svitla reálná naděje na mír. Zástupci roztříštěné opozice vůči tamnímu režimu prezidenta Bašára Asada se na společné konferenci v saúdskoarabském Rijádu shodli, že místo ozbrojeného boje hodlají usilovat o politické řešení občanské války. Ta za více než čtyři roky trvání připravila o život na čtvrt milionu lidí. A polovinu Syřanů o jejich domovy.
Obroušené hrany
Skutečnost, že se Saúdská Arábie chopila iniciativy a zkusila syrskou opozici koordinovat, vzbudila příznivé i odmítavé reakce. Sjednocení barvité syrské opozice na jedné názorové platformě je však jednoznačný přínos pro průběh mírového procesu. A právě tato platforma je klíčovým výsledkem konference v Rijádu, která se konala minulý týden.
Závěrečné prohlášení účastníků setkání celkem jasně ukazuje obroušení hran. Odpadly extrémní polohy v názorových spektrech. Platí to nejen v postojích k otázce očekávané politické transformace, ale k představám o budoucí podobě Sýrie. Obavy, že vliv saúdských a dalších arabských sponzorů od Perského zálivu povede k přeměně Sýrie v jakýsi emirát, jsou zřejmě plané. Současně se zdá, že pro extremisty a teroristy z Islámského státu či al-Káidy v poválečné Sýrii místo nebude.
Islám a demokracie
Určitou arabskou váhavost nad otázkou soužití islámu a demokracie bylo cítit z prohlášení arabských vůdců z Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC). Její summit proběhl souběžně s konferencí syrské opozice. V závěrech tohoto summitu se praví, že politická transformace v Sýrii by měla eventuálně vyústit ve svobodné a spravedlivé volby. Obrat „eventuálně“ tu jistě GCC neužila náhodně.
Arabská iniciativa ovšem není jedinou, která v Sýrii o něco usiluje. Zapojují se prakticky všichni velcí hráči mezinárodní scény.
Od října je to především série jednání ve Vídni, která udává tón. Tohoto diplomatického procesu se v rámci takzvané Mezinárodní syrské podpůrné skupiny (ISSG) účastní arabské země, Evropská unie, Spojené státy, Rusko i Írán. Vše zastřešuje OSN.
Není tedy překvapující, že prohlášení z Rijádu předpokládá v Sýrii po období politické transformace vytvoření demokratického a inkluzivního státu, což se má týkat i rovnoprávného postavení žen, jejichž účast ve vládě se nevylučuje. Požadavek na odchod téměř půlstoletí trvajícího totalitního režimu rodu Asadů se tedy zdá již nezvratitelný. Jedinou otázkou je způsob, jímž budou prezident Asad a jeho nejbližší spolupracovníci zbaveni moci.
Šest milionů dětí
Setkání v Rijádu bylo v tomto ohledu důležité, protože se tu setkala nejen politická část opozice, ale i vedení širokého spektra ozbrojeného odporu. Právě ozbrojené skupiny dlouho trvaly na odstoupení prezidenta Asada před počátkem jakéhokoli vyjednávání o politickém řešení syrského konfliktu.
Nyní souhlasily, aby se začalo vyjednávat s Asadem a aby z vedení země odešel, až se bude moci úřadu ujmout přechodná vláda. To může trvat mnoho měsíců. Mnohem aktuálnější je snaha, především ze strany OSN, dospět v Sýrii k dohodě o příměří a otevření humanitárních koridorů, a to co nejdřívě. V zimě se humanitární situace Syřanů proměňuje ve skutečnou katastrofu.
Zpráva Červeného kříže uvádí, že v Sýrii potřebuje naléhavou humanitární pomoc přes 12 milionů obyvatel.
Téměř polovinu tvoří děti. Doufejme, že se podaří uspořádat setkání vídeňské skupiny ISSG ještě před Vánocemi a někdy v polovině ledna pak v Ženevě první kolo jednání syrské vlády s rebely. Takové jsou zatím plány. Nikdy by se ale nemělo zapomínat hlavně na osudy válkou zbídačených lidí. Takový přístup by ostatně měl prezidentu Asadovi dodat odvahu zachovat se čestně.
Čtěte také:
UNHCR: Většina uprchlíků ze Sýrie vystudovala střední nebo vysokou školu
Podporujeme syrské rebely, říká ruský generál. Ti to popřeli