Menu Zavřít

Radiátorový uzel

24. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Ministerstvo financí neschválilo nový postup prodeje podniku

Kauza prodeje akcií výrobce radiátorů Korado nemá konce. Česká konsolidační agentura (ČKA) navrhla nový postup. Dokument chce předat vládě a přesvědčit ji, aby přehodnotila své původní stanovisko z loňského 16. prosince. Až na vládní schůzi se ale zřejmě tento materiál nedostane, jako první ho totiž minulé úterý 22. dubna smetlo se stolu ministerstvo financí na poradě vedení. „Vládní usnesení se zatím měnit nebude,“ potvrdil mluvčí resortu financí Jaroslav Dědič. Kabinet totiž 16. prosince loňského roku potvrdil předkupní právo minoritního akcionáře Bedřicha Brabce, když nařídil agentuře, aby mu své akcie přednostně nabídla. Ta však tímto směrem dosud nepostoupila ani o píď. „ČKA od přijetí příslušného usnesení - kde ovšem není řečeno, kdy má který krok proběhnout - intenzivně pracovala na konečné podobě obsáhlé a složité dokumentace. V zájmu realizovatelnosti projektu přitom zúčastnění dospěli k návrhu doplnění stávající podoby transakce. Tato alternativní struktura nijak nezpochybňuje předkupní práva akcionářů společnosti, a tudíž ani na předkupních právech minoritního akcionáře Brabce se nic nemění,“ uvedl mluvčí ČKA Jiří Pekárek. Pokud však nebude agentura postupovat v intencích původního vládního rozhodnutí, je Bedřich Brabec připraven hájit své zájmy pomocí arbitráže. „Zatím to odkládáme, protože stále doufáme, ze vláda i ministerstvo financí budou nadále respektovat podepsané smlouvy a české zákony. Pokud však konsolidační agentura prosadí svou, do arbitráže jdeme,“ uvedl Brabcův právní zástupce Jan Kalvoda. Dodal, že požadovaná částka by měla dosáhnout stovek milionů korun.

Návrh agentury.

Původní vládní usnesení říká, že podíl ČKA ve výši 34,22 procenta na základním jmění Korada má být v první řadě nabídnut za 47 milionů korun minoritnímu akcionáři Brabcovi. Až ve druhém sledu může tento podíl získat akviziční společnost Czech Radiators, založená revitalizační firmou Odien. Té vláda slíbila navíc pohledávku ČKA 2,65 miliardy korun za Koradem za 1,2 miliardy korun minus splátky jistiny zaplacené v loňském roce. Ostatní minoritní akcionáři – fyzické osoby a původní zakladatelé podniku (František Menclík, Miroslav Vobora a Ludvík Petr) – na toto rozhodnutí reagovali tak, že také využijí svá předkupní práva. S tím kalkuluje nový plán, který říká: nejprve budou akcie ČKA prodány Evropské bance a také Brabcovi, Menclíkovi, Voborovi a Petrovi v příslušném poměru. Ještě předtím však minoritní akcionáři vyjma Brabce sepíší opční smlouvu o postoupení akcií na společnost Odien, která od agentury získá pohledávku. Odien, respektive Czech Radiators, se tedy v závěru procesu stane minoritním akcionářem. Agentura je přesvědčená, že navrhovaná transakce, kterou však jako příliš riskantní neschválila ani její dozorčí rada, je nejen rychlejší, ale také eliminuje právní rizika. S tím však nesouhlasí ministerstvo financí, jehož stanovisko má týdeník EURO k dispozici. Oponuje, že „touto transakcí se obchází uzavřená dohoda akcionářů, zejména pak ustanovení o předkupním právu, s požadavkem na neplatnost takových ujednání. V tomto případě by pak hrozila možnost náhrady škody.“ Také Kalvoda je přesvědčen, že i opakovaný prodej akcií podléhá původní akcionářské dohodě. „Uvedený postup obchází zákon a snaží se zatáhnout do majetkové odpovědnosti nejen ostatní vlastníky, ale i stát,“ konstatuje Kalvoda. Druhá strana si však rizika zřejmě není vědomá. „Případný následný prodej akcií je čistě privátní věcí každého akcionáře a v duchu rozhodnutí vlády ČR,“ soudí František Menclík.

MM25_AI

Kverulant Brabec.

Kauza Korado se táhne již dva roky (EURO 7/2003), v polovině roku 2001 se agentura spolu s dalším akcionářem - Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj - rozhodly prodat své podíly v podniku a požádaly ostatní akcionáře a původní zakladatele podniku, aby se připojili ke smlouvě o společném prodeji akcií a pohledávek. Organizaci tendru dostala na starost společnost CAIB. Advokátní kancelář Allen & Overy, která sepsala v říjnu 2000 původní Dohodu akcionářů o vzájemném předkupním právu, sestavila o rok později - v 29. srpna - smlouvu o společném postupu akcionářů při prodeji akcií třetí straně. K té se Brabec odmítl připojit a tím de facto vykopal válečnou sekeru s ostatními vlastníky akcií. Vtipné je, že v této smlouvě se - ještě před vyhlášením soutěže na prodej akcií - píše jako o zájemci o pozdějším vítězi tendru, společnosti Odien.
Brabec se svého předkupního práva nehodlá vzdát a nadále odmítá akcie prodat. Naopak: již na začátku tendru akceptoval nabídku na odkup, a je tedy přesvědčen, že je majitelem všech nabízených akcií. Jenže druhá strana sporu o jeho nároku nechce ani slyšet.

Strach z konkursu.

Korado nicméně jede dál, podnik za loňský rok vykázal zisk 31 milionů korun při tržbách 2,2 miliardy korun. Letošní výsledky jsou prý ještě lepší. „Konsolidované výsledky za první kvartál 2003 jsou lepší než za stejné období roku 2002 a lepší, než předpokládal finanční plán na rok 2003,“ zdůraznil ředitel Menclík. Druhá strana je však přesvědčena, že podniku teď začal vinou zrušených obchodních kontaktů klesat odbyt a prudce se zhoršuje finanční stabilita Korada. Loňský zisk je prý jen důsledkem likvidace zahraniční obchodní sítě, čímž se podstatně omezily náklady podniku. V podtextu těchto obav lze nalézt strach z případného konkursu, o jehož vyhlášení by mohla například požádat ČKA, která eviduje za podnikem pohledávku 2,65 miliardy. Management na druhou stranu tvrdí, že společnost i její odbytová struktura je stabilizovaná a že „byl přijat princip plně zajištěného obchodování, jehož nedodržování bylo v minulosti jedinou příčinou ztrát společnosti“.

  • Našli jste v článku chybu?