Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se vzájemně pozvali k návštěvě KLDR a USA a oba pozvání přijali. Uvedla to severokorejská státní tisková agentura KCNA. Úterní schůzku obou představitelů v Singapuru označila ve své prvé zprávě ze summitu za "radikální obrat" ve vzájemných vztazích, zdůraznila však Kimova slova, že zřeknutí se jaderných zbraní závisí na ukončení nepřátelství. Podle Trumpa pomohl summit zabránit jaderné katastrofě.
„Vážený nejvyšší vůdce pozval prezidenta Trumpa, aby navštívil v příhodné době Pchjongjang, a prezident Trump pozval předsedu Kim Čong-una navštívil USA. Vůdci KLDR a USA vyjádřili přesvědčení, že taková pozvání pomohou zlepšit dvoustranné vztahy, a s uspokojením je přijali,“ uvedla KCNA.
Novinářům v Singapuru Trump řekl, že chce v budoucnu navštívit Pchjongjang a že ve vhodnou dobu pozve Kima do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR.
Kim Čong-un podle KCNA na jednáních s Trumpem prohlásil, že „v zájmu míru a stability je nezbytné přijmout odvážné rozhodnutí ukončit vzájemné provokování vojenskou činností“. Na to Trump „vyjádřil porozumění“ i přislíbil „ukončit společná vojenská cvičení Spojených států a Jižní Koreje, které Pchjongjang považuje za provokace“. USA podle severokorejské agentury také slíbily Pchjongjangu bezpečnostní záruky a přislíbily možné zrušení sankcí v závislosti na pokroku v bilaterálních jednáních.
Běh na dlouhou trať: denuklearizace KLDR by trvala až 15 let
Trump podle severokorejské agentury souhlasil s postupným jaderným odzbrojením KLDR výměnou za reciproční ústupky Spojených států, tedy obě strany by měly postupovat krok za krokem a souběžně, uvedla agentura AP. Dodala, že taková dohoda, pokud by ji Spojené státy potvrdily, by mohla být považována za Trumpův ústupek, protože američtí představitelé naléhali na Severokorejce, aby rychle přikročili k odzbrojování, než dostanou větší ústupky a výhody. Někteří experti se obávají, aby příslib postupného jaderného odzbrojení nepředstavoval jen trik, umožňující Pchjongjangu získat ústupky a odkládat odzbrojení.
Trumpův příslib ukončení vojenských cvičení označila agentura Reuters za „ohromující ústupek“ severokorejskému vůdci, který zaskočil americké spojence, armádní velitele i zákonodárce z Trumpovy Republikánské strany.
The World has taken a big step back from potential Nuclear catastrophe! No more rocket launches, nuclear testing or research! The hostages are back home with their families. Thank you to Chairman Kim, our day together was historic!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13. června 2018
„Svět udělal velký krok zpět od možné jaderné katastrofy! Nebudou další starty raket, testy jaderných zbraní či výzkum! Unesení se vracejí domů k rodinám. Díky předsedovi Kimovi vstoupil náš den do historie!“ napsal Trump na palubě letadla cestou ze Singapuru do Washingtonu. „Chci poděkovat předsedovi Kimovi za první smělý krok k zářné budoucnosti svého lidu. Naše bezprecedentní setkání - první mezi americkým prezidentem a vůdcem Severní Koreje - dokazuje, že skutečné změny jsou možné,“ uvedl také šéf Bílého domu.
Dále čtěte: