Sedmnáctiletá klimatická aktivistka Greta Thunbergová na ekonomickém fóru ve svém emotivním projevu prohlásila, že svět musí okamžitě zastavit veškeré investice do průzkumu a těžby fosilních paliv. „Nechceme to provést do roku 2050,2030 ani 2021. Chceme to teď,“uvedla Thunbergová. „Jestli se to nestane, vaše děti vám to vyčtou a budete toho sami litovat,“ vzkázala dále bankéřům, světovým lídrům a politikům.
Přes tyto emotivní výzvy je nepravděpodobné, že se cokoli stane, i když v zákulisí fóra je „zelená revoluce“ stejně živým tématem jako na chodbách Evropské komise a parlamentu. Firmy se nezřeknou svého profitu a lidé nepřistoupí na to, aby si dobrovolně snížili životní úroveň, což by následkem odchodu od fosilních paliv bezpodmínečně nastalo. Nehledě na to, že rozvíjející se ekonomiky - včetně Česka - jsou na fosilních palivech mnohem závislejší než západní státy, které mají mnohem rozvinutější sektor služeb.
Proti Thunbergové stál v Davosu absolutní protipól, sobecký, cynický prezident Spojených států Donald Trump, který pokračoval v prezidentské kampani před podzimními volbami. „Musíme odmítnout věčné proroky zkázy a jejich apokalyptické předpovědi. Jsou to dědicové včerejších pomatených věštců, kteří chtějí, aby se nám nevedlo dobře,“prohlásil Trump.
„Alarmisté vždy chtějí jedinou věc: absolutní moc dominovat, proměnit a ovládnout veškeré aspekty našeho života.“
Zatímco mladistvý apel Thunbergové vede k vědomé destrukci fungování naší ekonomiky a demokratického státu, sofistikovaný, protřelý Trumpův hlas pobízí k nezodpovědné bezohlednosti k prostředí, v němž žijeme. Oba jsou radikální a katastrofické. Mezinárodní fóra, jako je Davos, mají jediný úkol: najít klidný tón a racionální argumenty, které jsou v dnešní době vzácným zbožím. 1
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz