Menu Zavřít

Radioaktivní král komoditního trhu: cena uranu letos stoupla skoro o čtvrtinu

23. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Vstup největšího světového dodavatele uranu na burzu a také očekávání silné poptávky po palivu do jaderných elektráren v rozvíjejících se ekonomikách dělají z radioaktivního kovu jedno z nejvýkonnějších aktiv na komoditním trhu v letošním roce.

Cena uranu v průběhu letošního roku stoupla o 23 procent na aktuálních 29,15 dolaru za libru oxidu uranu. Motivací pro investory přitom nejsou náznaky české vlády týkající se dostavby bloků tuzemských elektráren, ale přímočařejší vzkazy z Číny či Saúdské Arábie a také dění komoditním a akciovém trhu.

Zájem o uran oživily dva listopadové primární úpisy akcií na burze. Významnější z nich byl vstup kazachstánského Kazatompromu, největšího světového výrobce uranu, na akciový trh v Londýně 13. listopadu. Patnáctiprocentní podíl ve společnosti na burze prodal státní fond Samruk-Kazyna.

Události předcházel primární úpis akcií společnosti Uranium Trading Corp., což je významný investor a obchodník na trhu s radioaktivním kovem.

Vývoj ceny libry uranu:


source: tradingeconomics.com

Motorem růstu ceny uranu je rovněž přesvědčení investorů, že Čína a Saúdská Arábie budou jadernými reaktory krotit hlad po energiích živený pokračujícím ekonomickým růstem.

Hodnota uranu na trhu se v posledních měsících zvyšovala i kvůli tomu, že kvůli předchozím nákupům velkých objemů byl komodity na spotovém trhu nedostatek. „Investiční společnosti Yellow Cake a Uranium Participation Corp. v uplynulých letech koupily 10,5 milionu liber oxidu uranu,“ řekl webu MarketWatch Scott Melbye, výkonný šéf těžební firmy Uranium Energy Corp.

Růst ceny podpořily i zavření největšího uranového dolu McArthur River v Kanadě a omezení produkce Kazatompromem.

Tyto výpadky povedou k tomu, že letošní globální produkce pravděpodobně nedosáhne ani 135 milionů liber, zatímco před dvěma lety to bylo 162 milionů.

Jaderné elektrárny ve světě

 Jaderné elektrárny ve světě

Naděje uranového byznysu se upínají k Číně, Indii a Saúdské Arábii. Rijád má dlouhodobý plán transformace energetiky, dosud závislé na ropě. V loňském roce oznámil záměr vybudovat první dva jaderné reaktory v zemi, přičemž celkově si myslí na 16 reaktorů.

FIN25

Jaderná energetika prožívá renesanci po útlumu, který nastal po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011. Letos bude pravděpodobně poprvé vyrobeno více energie z jádra než v roce 2010. A podíl atomu na energetickém mixu se bude spíše zvyšovat. Ve světě je aktuálně naplánována stavba 150 reaktorů s celkovým výkonem 160 tisíc MW, většina z nich roste v Asii.

Přečtěte si také:

Nový hlídač Temelína i Dukovan. Miliardovou zakázku vyhrála firma bratří Bártů

České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Koš nabídek za 150 miliard. Zahraniční zájemci o jadernou zakázku hledají české dodavatele

  • Našli jste v článku chybu?