Menu Zavřít

Rádiové dálkové ovládání jeřábů a kardiostimulátor

18. 4. 2011
Autor: profit

S modernizací jednotlivých provozů se mění i způsob ovládání jeřábů a jiných zdvihadel. Do praxe vstoupily ovladače rádiové. Tím sice odpadl problém s kabely, avšak nastaly další komplikace. Ty se vyskytovaly zvláště u starších jeřábů, které se pak proto dodatečně upravovaly.

Foto: Státní úřad inspekce práce

Jeřáby původně ovládané z kabiny měly v místě obsluhy nožní brzdu, která umožňovala zastavení jeřábu. Tato brzda však nefungovala v případě dálkového ovládání. Vše zde záleželo na schopnosti a odhadu jeřábníka, kdy má ovládání vypnout. V takových případech však docházelo ke kolizím mezi jeřáby na společné dráze nebo i mezi obsluhami, což lze případně řešit výběrem schopných pracovníků.

Nebezpečí pro osoby s kardiostimulátorem

V současné době vzniká nový problém při provozu jeřábů řízených rádiem, a to v případech, jsou-li provozovány v blízkosti osob, které trpí vadami či nemocemi srdce a mají v těle kardiostimulátor. Již v několika případech došlo ke kolapsu zaměstnance s voperovaným kardiostimulátorem při obsluze jeřábu, který byl řízen rádiem. Nikdo to dosud nespojoval s tím, že jeřábník má kardiostimulátor. Po zdravotnickém zásahu se tento pracovník vrátil ke své práci a měl k tomu i kladné stanovisko lékaře.

Když se však tento kolaps u stejného pracovníka opakoval, zaměstnavatel začal mít pochybnosti o jeho způsobilosti k ovládání jeřábu pomocí rádia. Na tuto skutečnost upozornil ošetřujícího lékaře a ten zjistil, že došlo k selhání kardiostimulátoru, což mohlo být způsobeno rádiovým ovladačem.

Z těchto důvodů vznikla nová bezpečnostní tabulka, která zakazuje vstup osob s kardiostimulátorem do prostoru, kde je zdvihací zařízení ovládané rádiem. Na tabulce je ve výstražném kruhu zobrazeno přeškrtnuté srdce s mechanickou ručičkou, což je doplněno textem. Když tuto tabulku ukazuji při školeních, přítomní si často myslí, že jde o vtip spojený se svátkem sv. Valentýna. Nejde však o vtip, ale o skutečnost.

MM25_AI

Zaměstnavatelé se často ptají, kam mají tuto tabulku umístit. V žádném předpisu ani v návodu k obsluze jeřábu se neupozorňuje na tento jev. Z pozice inspektora inspekce práce, který provádí kontrolu provozu zdvihacích zařízení, doporučuji umístit bezpečnostní tabulku všude tam, kde je používáno rádiové ovládání zdvihacích zařízení. Dále doporučujeme, aby při preventivních lékařských prohlídkách upozornil zaměstnavatel lékaře, že pracovník bude ovládat jeřáb pomocí rádia.

Tento problém se netýká jenom zaměstnanců, ale i široké veřejnosti. Je třeba vzít na vědomí, že většina rádiem řízených stavebních jeřábů je umístěna na veřejně přístupných místech, v jejichž okolí se pohybují i občané, kteří mohou mít voperován kardiostimulátor. Impuls vyslaný rádiovým ovládáním proto může způsobit zdravotní potíže i těmto občanům.

  • Našli jste v článku chybu?