Menu Zavřít

Radost v Bruselu, poprask v Londýně

4. 3. 2013
Autor: Euro.cz

Regulace bank Lobbing nepomohl, Brusel si prosadil svou. Počínaje příštím rokem má platit pravidlo, že odměny bankéřů „páchajících rizikové obchody“ v Evropské unii nesmějí přesáhnout jejich základní plat. Aspoň tak pravili představitelé Evropské unie, kteří si nad tématem lámali hlavu minulý týden.

Čtvrteční rozbřesk vyvolal šok v londýnské City. „Je to nejzaslepenější rozhodnutí od doby, kdy se Dioklecián pokusil stanovit pevné ceny potravin v celé říši římské,“ ulevil si starosta Londýna Boris Johnson. Zklamání je stejně velké jako naděje, jež vkládali finančníci do vlády Davida Camerona. Ta sice prosadila například výhradu, že z pravidla vypadnou zaměstnanci poboček s adresou mimo EU, jenže to je podle zasvěcenců žalostně málo.

FIN25

Downing Street má nyní dvě možnosti. Ministr financí George Osborne se může vzepřít na nadcházejícím summitu šéfů finančních resortů. Případně si může zachovat tvář tím, že se za dohodu postaví a bude tvrdit, že i těch pár výjimek je slušný výkon. „Kabinet se teprve rozhodne,“ zní od Temže.

V samotné branži se zvažují rovněž dvě cesty. První je v přizpůsobení se manévrovacímu prostoru, v němž mohou bonusy přece jen za jistých okolností převýšit fix. Lze totiž přejít z banky do některého z hedgeových fondů, na něž se regulace nevztahuje. Další variantou je přestěhování peněžních institucí mimo Unii. „Musíme se ujistit, že je dané opatření dostatečně pružné, aby našim bankám umožnilo být nadále úspěšné a zůstat v Británii,“ shrnul Cameron. Konkurence v USA a v Asii je na britskou reakci zvědavá už teď.

  • Našli jste v článku chybu?