Je pravděpodobné, že prodaná seychelská občanství budou zrušena
Veksláka Radovana, který se stal miliardářem a dal přednost útěku na Seychely před soudní obhajobou podezření ze stamilionových podvodů a z pokusu o vraždu, známe.
V růžových barvách nám ho popsal novinář Jaroslav Kmenta v MF Dnes v řadě celostránkových reportážích. Ve stejném duchu jiný novinář napsal rozhovor s Krejčířem, jenž vyšel ve formě knihy. Daleko méně je v Česku známý Krejčířův kamarád René, plným jménem France-Albert René. Až do roku 2004 byl prezidentem seychelského trpasličího státu s 78 000 obyvatel, což je zhruba počet obyvatel Zlína. Byl to René, který v roce 1996 prodal Radovanovi a jeho rodině státní občanství za 25 000 dolarů, a tak se také spřátelili. Oba mají rádi peníze.
Australský ranč za občanství.
René se dostal k moci pučem v roce 1977 a od té doby vládl Seychelám až do roku 2004, kdy dovršil věk sedmdesáti let a předal moc svému náměstkovi Jamesi Michelovi, jenž mu věrně sloužil od převzetí moci. René zůstal předsedou vládní strany a vládne ze zákulisí. Po ostrově se pohybuje v obrněném autě s policejní eskortou, což říká hodně o jeho popularitě. V mládí René flirtoval se socialismem, což mu tehdy vyneslo přízeň Moskvy a Pekingu, které podporovaly Reného diktaturu jedné strany. Nechal se šestkrát zvolit prezidentem, naposledy v roce 2001. Pod vlajkou socialismu vyvlastnil bohaté kapitalisty a užíval si ukradeného bohatství ve společnosti krásných žen. Má za sebou tři manželství, dvě nemanželské děti a nesčetné milostné aféry. Když už nebylo co vyvlastňovat - na hotely postavené zahraničními investory se neodvažoval sáhnout, neboť pro ostrov, který žije z turismu, by to byla ekonomická sebevražda – vymyslil si v roce 1995 Hospodářský rozvojový zákon. Za částku deseti milionů dolarů zaručil „investorovi“ ochranu před vydáním a před konfiskací jeho majetku. O rok později to vylepšil zákonem o ekonomickém státním občanství, na základě kterého prodával státní občanství za 25 000 dolarů. V roce 1997 vyšlo najevo, že státní příslušnost si koupilo téměř 250 cizinců, jedním z nich byl Radovan, který už tehdy myslel na zadní kolečka. René utržil přes šest milionů dolarů, za které si koupil ranč v Austrálii.
Kolik jich bylo?
Velká Britanie, bývalá koloniální mocnost, jakož i skupina hospodářsky nejmocnějších států známých pod označením G-7, bouřlivě protestovaly a označily zákon za ochranu pašeráků drog, zbraní a daňových podvodníků a Seychely za prádelnu špinavých peněz. René se obával, že Evropská unie uvalí na ostrov sankce a oba zákony zrušil. Praxe prodávání pasů však pokračovala, jak přiznal seychelský ministr zahraničních věcí Jeremie Bonnelame. Řekl, že žádost o státní občanství se zvažuje na základě výše sumy, kterou žadatel nabídne investovat. Kolik státních občanstvích od té doby ještě René prodal, není známo, neboť transparence není silná stránka seychelské demokracie.
V roce 1976 Seychely získaly nezávislost a požádaly o vstup do OSN. Právní odbor OSN měl pochybnosti, zda stát s necelými 70 000 obyvatel může být schopen plnit členské povinnosti členů OSN, a zda by naopak členství v OSN nezneužíval. Ale byla studená válka a Západ i Východ pokládaly Seychely za strategický bod v Indickém oceánu. Obavy se potvrdily. Reného vláda soustavně porušovala OSN Chartu lidských práv zatýkáním a mučením svých oponentů a v roce 1986 byla obviněna z vraždy nejvýznamnějšího disidenta, Gérarda Hoarau žijícího v exilu v Londýně.
Snad po volbách ...
Radovan šel ve šlépějích Viktora Koženého, který si koupil irské státní občanství za investici půl milionu liber. Když tehdejší policejní kapitán Václav Láska vyšetřoval okolnosti, za kterých Kožený irský pas získal, irská vláda znervózněla, zrušila zákon, který to umožňoval, a občanství dle tohoto zákona nabyté prohlásila neplatné. Také pro Radovana začíná být seychelská půda horká. Seychelská vláda ho odmítá vydat, ale povolila české policii navštívit ostrov. V říjnu ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda hrozil navrhnout Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, (OECD), aby zařadila Seychely na černou listinu států umožňujících praní špinavých peněz. René zatím odmítá poslal Radovana do české basy. Jeho vliv však s největší pravděpodobností skončí v srpnu tohoto roku, kdy se budou konat prezidentské volby. Šance, že jeho „pravá ruka“ Michel bude znovu zvolen, je malá. Popularita kandidáta opozice Wavela Ramkalawana je odhadem asi o tři procenta vyšší než Michela. Je více než pravděpodobné, že nový prezident zruší všechna občanství, která René prodal. Je třeba, aby česká diplomacie důrazně protestovala v Evropské unie a OSN proti prodeji seychelského státního občanství Radovanu Krejčířovi, což je de facto zneužití státní svrchovanosti a kriminální čin. Její stanovisko zcela určitě získá podporu států bojujících proti terorismu a mezinárodnímu organizovanému zločinu.
Autor článku je anonymní. Pod pseudonymem Dennis Kane napsal knihy Kupónový král a Škorpion.