Menu Zavřít

Rakouské diagnózy

15. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Mezinárodní síť laboratoří má přinést ekonomické i medicínské výhody

Rakouská společnost Futurelab Holding skupuje většinové podíly v českých diagnostických laboratořích. „Získali jsme jedenapadesátiprocentní podíl v brněnských společnostech Medservice, Explora a BIO-Plus a šedesátiprocentní podíl skupiny Laboma,“ řekla týdeníku EURO mluvčí firmy Susanne Havelová. „Naše společnost investovala v České republice zhruba sedm milionů eur,“ doplnil ředitel Futurelab Michael Havel. Laboma působí na sedmi místech v Jihočeském a Plzeňském kraji, například v nemocnici ve Vimperku. „Strategie firmy je zaměřena na expanzi v nových zemích Evropské unie, v Česku na získání vedoucí pozice na trhu,“ vysvětlila Havelová. V Maďarsku již obsadila čtvrtinu trhu.

Za peníze pojišťovny.

Na jaře roku 2004 vznikl společný podnik přední rakouské pojišťovny Wiener Städtische Versicherung a největší rakouské laboratorní skupiny IMCL (Institut fűr medizinisch-chemische Labordiagnostik) pod názvem Futurelab Holding. Hodlá vytvořit mezinárodní síť zdravotnických laboratoří, což by mělo přinést četné ekonomické i medicínské výhody. Například snadnou výměnu know-how na nejvyšší úrovni.
„Díky joint-venture s Wiener Städtische Versicherung jsme našli silného obchodního partnera, s jehož pomocí bylo možné dosáhnout expanze v krátké době,“ řekl Havel. „Wiener Städtische se již dlouhá léta pohybuje v oboru, podílíme se na provozu domovů důchodců a soukromých nemocnic. Spolupráce v sektoru laboratorní medicíny je dalším krokem tímto směrem,“ zdůvodnil záměr pojišťovny její generální ředitel Günter Geyer.

Pro privatizaci.

Futurelab získala již v létě 2004 většinový podíl v největší laboratorní skupině Maďarska Prodia. Společnost Prodia provozuje na 22 místech po celé zemi laboratoře, z toho třináct ve veřejných nemocnicích. Zaměstnává 600 lidí a denně analyzuje zhruba 12 000 vzorků. To představuje čtvrtinu všech medicínských diagnostických rozborů v Maďarsku. Privatizace laboratoří ve veřejných nemocnicích se plánuje na Slovensku. Aby se jí Futurelab mohl zúčastnit, vznikla v Bratislavě nová společnost Futurelab Slovakia. Strukturu evropského řetězce laboratoří doplní další země. „Plánujeme další rozvoj jak v České republice, tak na Slovensku i v Maďarsku,“ sdělila Havelová. „Střednědobě nás zajímají i akvizice v Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku,“ dodala. V současné době Futurelab denně vyšetří 18 tisíc pacientů, z toho jsou tři tisíce z České republiky.

MM25_AI

Češi mlčí.

Až na Labomu se české společnosti ke svému novému majiteli i důvodům prodeje odmítly vyjádřit. „Nerozumím tomu, k jednáním sice došlo, ale obchod není zdaleka u konce,“ reagovala na otázku ohledně změny vlastníka prokuristka Lobomy Martina Doudová. Neochotu české strany hovořit o nových vlastnických poměrech vysvětluje Havelová následovně: „Jsme většinovými vlastníky českých společností, a tudíž musí veškerá komunikace probíhat přes naši vídeňskou centrálu.“ V Česku již má Futurelab 260 zaměstnanců, téměř dvakrát více než v Rakousku. Není bez zajímavosti, že všechny české firmy, které Futurelab koupila, mají nebo v minulosti měly rakouské spolumajitele. Havelová zdůrazňuje, že základem pro laboratorní diagnostiku na nejvyšší úrovni je jednotná síť elektronického zpracování dat. „Tento koncept již funguje u našich dceřiných společností v Rakousku, a proto jej chceme nyní aplikovat i na nové laboratoře v zahraničí. Kompletní propojení evropských akvizicí by mělo být dokončeno příští rok. Společná síť nám pomůže vyměňovat důležité medicínské informace a umožní například i speciální vyšetření, která do té doby v České republice, Maďarsku či na Slovensku nebyla možná,“ vysvětlila Havelová.

Chystá se Lab-award Rokem 2005 počínaje bude společnost Futurelab ročně předávat cenu za nejlepší vědeckou publikaci v oboru laboratorní medicíny. Cena bude vypsána v Rakousku a v nových státech Evropské unie. Podané práce posoudí vědecká rada společnosti Futurelab, která se skládá z expertů lékařských univerzit ve Vídni a v Innsbrucku. „Lab-Award podpoří zajisté vědu v nových členských státech Evropské unie,“ ujišťuje člen vědecké rady Futurelabu Hubert Pemhamberger.

  • Našli jste v článku chybu?