Menu Zavřít

Rakousko má obměněnou vládu. Nestraničtí odborníci nahradili členy zkompromitované FPÖ

22. 5. 2019
Autor: čtk

Nestraničtí experti dnes nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze dosavadní členy Svobodné strany Rakouska (FPÖ), kteří podali demisi po korupčním skandálu FPÖ. V kabinetu tak zasednou čtyři noví ministři a post vicekancléře převezme po nyní už bývalém šéfovi protiimigračních svobodných Heinzi-Christianu Strachem ministr financí Hartwig Löger z lidové strany (ÖVP).

Nové členy vlády dnes odpoledne jmenoval Alexander Van der Bellen. Rakousko tak má nyní menšinovou poloúřednickou vládu ovládanou lidovou stranou. Rekonstruovaný kabinet, který se dnes sešel ke svému prvnímu zasedání, ale nemá jisté, že se mu v této podobě podaří přežít do pravděpodobně zářijových předčasných voleb. Kurzovi totiž v pondělí hrozí hlasování parlamentu o nedůvěře.

Dnešní změny v Kurzově vládě se týkají zejména čtyř ministerstev. Novým ministrem vnitra se stal bývalý předseda rakouského nejvyššího soudu Eckart Ratz, který tak nahradil jednu z dosavadních nejvýraznějších a také nejkontroverznějších tváří FPÖ Herberta Kickla.

Ministrem obrany je nově dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu rakouské armády Johann Luif. Úřadujícího šéfa FPÖ Norberta Hofera vystřídala v čele dopravy Valerie Hacklová, dosavadní šéfka řízení letového provozu Austro Control. Ministrem sociálních věcí je nyní Walter Pöltner, který na ministerstvu už působil v pozici vysokého úředníka.


Kurz proti Pellegrinimu. Rakousku vadí dostavba slovenské elektrárny Mochovce


Stracheho na postu vicekancléře nahradil ministr financí Löger. Kompetence v oblasti sportu a veřejné služby, které dosud náležely vicekancléři, převezme ministryně pro otázky rodiny Juliane Bognerová-Straussová (ÖVP).

Nové obsazení vládních postů bylo nutné poté, co Kurz odvolal Kickla a následně na vlastní žádost vládu opustili i ostatní ministři z FPÖ. Ve vládě, která má zemi po rozpadu koalice lidovců a svobodných dovést k předčasným volbám, zůstává ministryně zahraničí Karin Kneisslová, kterou do kabinetu vyslala FPÖ jako nestraničku.

Rakousko se ocitlo ve vládní krizi poté, co německý týdeník Der Spiegel a deník Süddeutsche Zeitung minulý pátek zveřejnily video, zachycující tehdejšího šéfa svobodných Stracheho před parlamentními volbami v roce 2017 při korupčním jednání. Strache na nahrávce hovoří s domnělou příbuznou ruského oligarchy mimo jiné o přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

O tom, zda samotný Kurz nynější vládní krizi ustojí, rozhodnou v pondělí poslanci Národní rady, zejména ti z FPÖ a hlavně z největší opoziční formace, Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ). Ani jedna z nich se přitom dosud jasně nevyjádřila, jak bude v pondělní hlasovat a SPÖ už naznačila, že se rozhodne až na poslední chvíli v pondělí.

SPÖ přitom příkře kritizuje Kurzův postup po propuknutí vládní krize. Naposledy její představitelé kancléři vytkli, že s SPÖ vůbec nekonzultoval výběr odborníků do své vlády. Předsedkyně SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová už dříve podotkla, že odstoupit by měl dobrovolně celý kabinet včetně Kurze.

Tajemník SPÖ Thomas Drozda dnes oznámil, že strana na Kurze podává žalobu, protože šéf lidovců několikrát sociální demokraty nařkl, že za video kompromitující politiky FPÖ nastražili právě oni, konkrétně jejich bývalý izraelský poradce Tal Silberstein. Například v rozhovoru s deníkem Kronen Zeitung Kurz řekl, že sociální demokracie v předvolebních kampaních opakovaně Silbersteina pověřovala „organizováním právě takových akcí s cílem odstavit politické soupeře“.

MM25_AI

Už rakouskou předvolební kampaň v roce 2017 přitom poznamenala aféra s falešnými facebookovými profily, které měly očernit favorita voleb Kurze a které pocházely z okruhu Silbersteina.

Čtěte dále:

Politická krize v Rakousku. Kurz vypověděl koalici s FPÖ, země míří k předčasným volbám

Rakouský vicekancléř Strache zapletený do aféry státních zakázek rezignoval

České podzemí pod Vídní aneb Jak se nenápadná hospoda stala centrem exilového undergroundu

  • Našli jste v článku chybu?