Menu Zavřít

Rakouský kancléř Faymann skončil, vládu krátce povede vicekancléř

9. 5. 2016
Autor: ČTK

Rakouský kancléř Werner Faymann rezignoval na všechny své funkce. Překvapivě to dnes oznámil na spěšně svolané tiskové konferenci. Důvodem jeho odchodu je ztráta podpory části členů sociální demokracie (SPÖ) po nezdaru stranického kandidáta v prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny.

Faymanna, jehož demisi dnes přijal prezident Heinz Fischer, v čele vlády dočasně nahradil současný vicekancléř a předseda lidovců (ÖVP) Reinhold Mitterlehner. Nového kancléře vyberou sociální demokraté asi příští týden.

Faymann, který byl kancléřem od konce roku 2008, se ocitl pod silným tlakem po debaklu sociálnědemokratického kandidáta v prezidentských volbách i kvůli svému postoji k azylovým zákonům. I tak se ale jeho rychlá rezignace neočekávala. „Mít většinu (ve straně) nestačí,“ řekl Faymann s tím, že Rakousko potřebuje kancléře, jehož strana ho bude „plně podporovat“. „Jsem vděčný za sedm a půl let u vlády a přeji svému nástupci více štěstí,“ dodal Faymann.

V čele vlády stanul dočasně koaliční lidovec Mitterlehner, který podle svých slov přijal rozhodnutí Faymanna s respektem, i když načasování kroku ho překvapilo. Mitterlehner, který je prvním lidovcem v čele rakouské vlády od roku 2007, také uvedl, že nevidí důvod k předčasným volbám nebo změně vládní migrační politiky.

Faymann skončil dnes nejen v čele rakouského kabinetu, ale také jako předseda sociální demokracie. Dočasně ho nahradil vídeňský starosta Michael Häupl. Nového stranického šéfa a zároveň nového kancléře chtějí sociální demokraté podle agentury APA vybrat během příštího týdne. Oficiálně ho pak hlasováním potvrdí na mimořádném sjezdu 25. června. Ve straně se nyní skloňují především dvě jména - Christiana Kerna, který je šéfem rakouských drah, a mediálního manažera Gerharda Zeilera.

Werner Faymann (56)

- Narodil se 4. května 1960 ve Vídni. V roce 1985 byl přijat na vysokou školu, ale studium práv předčasně ukončil a nastoupil jako poradce ve finančním ústavu Zentralsparkasse.

- Spolkovým kancléřem byl od 2. prosince 2008, kdy usedl do čela kabinetu tvořeného sociálními demokraty (SPÖ) a lidovci (ÖVP). Předsedou SPÖ je od srpna 2008.

- Do nejvyšších pater rakouské politiky se dostal v lednu 2007 jako ministr dopravy, inovací a technologií v kabinetu kancléře Gusenbauera.

- Jako kancléř se podle rakouského tisku snažil vyhýbat konfrontacím, v poslední době vzbudil pozornost hlavně změnou svých názorů na uprchlickou krizi. Faymann nejprve podpořil politiku otevřených dveří pro uprchlíky po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové. Rakouská vláda následně podle něj zjistila, že vývoj je neudržitelný, zavedla kontroly na hranicích a stanovila limit na počet žadatelů o azyl.

- Menší skvrnou na Faymannově politické pověsti byla takzvaná inzerátová aféra. Faymann v ní čelil podezření, že si ještě jako ministr dopravy nechal od státních drah ÖBB a státní dálniční společnosti Asfinag zaplatit reklamu v několika rakouských bulvárních listech. Úřady nakonec žádost o vyšetřování stáhly.

V prvním kole rakouských prezidentských voleb jasně zvítězil kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který se ve druhém kole 22. května střetne s expředsedou strany Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Vůdce protiimigrační FPÖ těžil v poslední době ze svého odmítavého postoje k migrantům.

Kancléř Faymann nejprve podpořil politiku otevřených dveří pro uprchlíky po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové. Následně však rakouská vláda podle něj zjistila, že vývoj je neudržitelný, zavedla kontroly na hranicích a stanovila limit na počet žadatelů o azyl.

bitcoin školení listopad 24

Řada komentátorů považuje stávající krizi rakouského politického establishmentu rovněž za důsledek toho, že obě centristické strany - SPÖ (sociální demokraté) a ÖVP (lidovci) - vládly zemi posledních deset let ve velké koalici. Také uchazeč ÖVP v prvním kole prezidentských voleb zcela propadl.

Další parlamentní volby by se měly v Rakousku podle řádného termínu konat v roce 2018.

  • Našli jste v článku chybu?