Rakousko v dohledné době nebude provádět hraniční kontroly v klíčovém Brennerském průsmyku mezi alpskou republikou a Itálií. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil rakouský kancléř Christian Kern, který se tak snažil zmírnit rozhořčení Itálie. Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil totiž v úterý prohlásil, že alpská republika kontroly na hranicích s Itálií obnoví již velmi brzy.
„Je třeba vysvětlit nedorozumění,“ řekl dnes Kern na společné tiskové konferenci s Doskozilem. „Nerozmísťujeme v Brennerském průsmyku tanky a znovu zdůrazňuji, že naše spolupráce s Itálií je velmi dobrá,“ dodal kancléř s tím, že nic nenasvědčuje tomu, že by Itálie ztratila kontrolu nad situací v zemi.
„Rakousko nebude provádět v této chvíli žádné kontroly v Brenneru a v bezprostřední budoucnosti se zde nechystá nasadit armádu,“ řekl Kern. Řím podle Vídně zcela nepochopil záměr Rakouska, které se pouze připravuje na možné převzetí kontroly nad hranicemi s Itálií, pokud by nastal příliv migrantů, což ale zatím nenastalo.
Doskozil přitom v úterý řekl, že rakouská armáda již ke klíčovému průsmyku, který leží na dopravní tepně mezi severem a jihem Evropy, vyslala čtyři obrněné transportéry a že s jejich pomocí hodlá příjezd do země blokovat. Ministr obrany také uvedl, že ke kontrole jižních hranic budou nasazeni i vojáci.
Přečtěte si také komentář Miroslava Zámečníka:
Miroslav Zámečník: Není migrace jako migrace
Toto Doskozilovo prohlášení vyvolalo tvrdou kritiku Itálie, která si předvolala rakouského velvyslance.
Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent dostat od břehů severní Afriky přes Středozemní moře.
Od začátku roku do Itálie tímto způsobem dorazilo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přes 85 tisíc migrantů, což je asi o pětinu víc ve srovnání se stejným obdobím loni. Celkem se do Evropy přes Středozemní moře dostalo už letos více než 101 tisíc migrantů.
Čtěte dále: