Jak vznikla analýza pro ministra Kühnla?
Právní posudek miliardové smlouvy s rakouskou firmou Steyr na obrněné transportéry vypracovala pro ministra obrany Karla Kühnla rakouská kancelář DLA Weiss-Tessbach. Kühnl přitom až dosud tvrdil, že analýzu, na jejímž základě kontrakt se Steyrem nakonec podepsal, dostal od společnosti PricewaterhouseCoopers, kterou si na to jeho úřad oficiálně v červenci 2004 najal.
Prohrál a podepsal.
Karel Kühnl u výběru společnosti PricewaterhouseCoopers za poradce při nákupu obrněných transportérů ještě nebyl. Ministrem se stal počátkem srpna 2004, zhruba týden potom, co toto rozhodnutí padlo. V půlce srpna už ale vzal rozhodnutí najmout poradenskou firmu za své a veřejně ho obhajoval. Proč? Kühnl tvrdil, že ministerstvo obrany není na nákup takových rozměrů personálně připravené. „Taková věc se dělá jednou za dlouhou dobu a ministerstvo by muselo mít padesát vysoce kvalifikovaných a královsky placených ekonomů, právníků a auditorů, na které peníze nejsou,“ poznamenal. Společnost PricewaterhouseCoopers opravdu začala tendr na transportéry jménem ministerstva obrany organizovat, její zaměstnanci byli na ministerských stránkách uváděni jako kontaktní osoby pro řešení případných problémů.
O vítězi rozhodla Paroubkova vláda až letos v lednu. Vybrala rakouskou společnost Steyr s transportéry Pandur. Poražená finská Patria toto rozhodnutí napadla hned na několika frontách, na soud se obrátil i další neúspěšný uchazeč, italský Iveco Fiat. Blížily se volby a zdálo se, že ministr obrany Karel Kühnl před svým odchodem z vlády už smlouvu se Steyrem podepsat nestihne. Kühnlova Unie svobody u voličů totálně propadla, ministr však kontrakt s Rakušany jen několik dní po svém politickém debaklu podepsal. V této souvislosti se nedá nezmínit, že Kühnl má k Rakousku poměrně blízko. Po emigraci z bývalého Československa ve svých třiatřiceti letech získal rakouské státní občanství.
Dosluhující ministr vysvětlil zvláštní načasování celé akce souhrou náhod.S smlouvu prostě podepsal v okamžiku, kdy dostal objednanou právní analýzu od PricewaterhouseCoopers.
Nepovíme.
Týden po podpisu smlouvy se Steyrem se rakouská právní kancelář DLA Weiss-Tessbach (od roku 2003 je součástí globální právnické společnosti DLA Piper - pozn. redakce) na svých internetových stránkách v němčině a angličtině pochlubila, že se podílela na největším vojenském tendru v české historii.
Podle textu prohlášení se zdá, že DLA Weiss-Tessbach pracovala přímo pro ministra obrany Kühnla. V takovém případě by ale muselo ministerstvo na služby kanceláře pravděpodobně vyhlásit nějakou veřejnou soutěž a o celé věci - především o ceně a kritériích výběru - informovat veřejnost. Nic takového se ale nestalo. Proč? Podle ministerstva proto, že rakouské právníky zřejmě najala přímo PricewaterhouseCoopers.
„V tenderu na transportéry zajišťovala poradenskou činnost pro ministerstvo obrany firma PricewaterhouseCoopers. Ta také pravděpodobně najala právní firmu, kterou ve své otázce zmiňujete,“ sdělila týdeníku EURO Iva Ruskovská z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Víc by snad měl vědět šéf poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím, kterému vojáci smlouvu těsně před podpisem ukázali. O jeho „informovanosti“ se ostatně píše (s drobnou chybou ve jménu) i v prohlášení DLA Weiss-Tessbach: „O našem podílu byl informován i Radek Vidím, předseda obranného výboru českého Parlamentu.“
Vidím si ale na nic takového nepamatuje. „Pár dní před volbami mě opravdu pozvali na ministerstvo obrany a ukázali mi celou tu připravenou smlouvu. Já jsme ale byl přesvědčen o tom, že ministr ji už nepodepíše, s tím jsem k celé věci přistupoval. Takže nemůžu vyloučit, že o tom nemluvili, ale rozhodně ne jako o něčem zásadním. To bych si určitě pamatoval,“ řekl Vidím.
Zástupci firmy PricewaterhouseCoopers se rozhodli na otázky týdeníku EURO ohledně výběru a financování práce DLA Weiss-Tessbach neodpovídat. „Odpovědi na uvedené dotazy jsou předmětem smluvního vztahu mezi společností PricewaterhouseCoopers a ministerstvem obrany, a proto je nelze poskytovat třetím stranám,“ sdělil Petr Podzimek z PricewaterhouseCoopers.
Stejně odmítavě zareagovala i kancelář DLA Weiss-Tessbach. Na e-mailové otázky její představitelé déle než týden neodpověděli. Selhaly i pokusy o telefonický kontakt. Šéf pražské pobočky firmy Jörg Nürnberger sice byl ve své kanceláři, podle sekretářky měl ale důležitou poradu. Asistentka poradila kontaktovat firemní mluvčí ve Vídni. „Jsme vázáni mlčenlivostí. Můžu vám k tom říct jenom to, co bylo uvedeno v naší tiskové zprávě,“ uvedla mluvčí DLA Weiss-Tessbach Barbara Grohsová. Na dotaz, zda mezi klienty DLA Weiss-Tessbach patří i firma Steyr, odpověděla Barbara Grohsová záporně.