Menu Zavřít

Ratifikace se zasekne u Klause

7. 5. 2009
Autor: Euro.cz

Prezident vyčká na posouzení Ústavním soudem

MM25_AI

Senát minulou středu schválil Lisabonskou smlouvu, která má reformovat Evropskou unii po jejím rozšíření. Osud smlouvy je nyní v rukou prezidenta Václava Klause, jenž dal najevo, že ji v dohledné době nepodepíše. Smlouvu dosud neratifikovaly čtyři z 27 členských států EU. Podpis ke smlouvě nepřipojili prezidenti Německa a Polska, v Německu také smlouvu zkoumá ústavní soud. Irové smlouvu odmítli v referendu, které si ale mají zopakovat letos na podzim.
Klaus nyní hodlá vyčkat na postoj českého Ústavního soudu. Na něj se chce obrátit skupina senátorů, kteří budou žádat, aby se soudci vyjádřili k tomu, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) sdělil, že žalobu k Ústavnímu soudu podá nejméně 17 senátorů.
Klaus na hlasování reagoval slovy: „Musím vyjádřit své zklamání z toho, že někteří senátoři po nevídaném politickém i mediálním, domácím i zahraničním nátlaku rezignovali na své donedávna veřejně zastávané názory, a tím i na svou politickou i občanskou integritu a s ratifikací Lisabonské smlouvy vyjádřili svůj souhlas. Postavili se tím zády k dlouhodobým zájmům České republiky a nadřadili jim krátkodobé zájmy současných politických reprezentací i svoje vlastní.“ Prezident tvrdí, že Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě odmítnuta v referendu.

BOX Rozdělená ODS Pro Lisabonskou smlouvu se vyjádřilo 54 senátorů, proti bylo 20. Přítomno bylo 79 zákonodárců a kvórum pro schválení bylo 48. Pro hlasovalo dvanáct senátorů ODS, dále senátoři ČSSD a KDU-ČSL, pět členů senátorského Klubu otevřené demokracie a komunista Vlastimil Balín.
Proti smlouvě se postavilo 19 občanských demokratů a Marta Bayerová (KSČM), její kolega Václav Homolka se spolu s dalšími čtyřmi senátory ODS zdrželi. Jiří Žák a Jiří Šneberger z ODS se hlasování záměrně nezúčastnili.

  • Našli jste v článku chybu?