Každý měsíc pro vás vybíráme nejzajímavější novinky ze světa financí. Některé jsou více, jiné méně vhodné k nákupu. K orientaci slouží hvězdičky E8.
Na akcie bez rizika
Zajištěné fondy a strukturované dluhopisy, to tu již bylo. Byť jsou úspěšné, pro leckterého českého investora jsou stále rizikové. V případě krachu emitenta za ně totiž neručí stát. Tuto poslední psychologickou bariéru zajištěného investování do akcií rozbila Živnostenská banka, když jako první začala zcela bez poplatku nabízet termínovaný vklad nazvaný Eurotop 50. Klient s ním získává stoprocentní podíl na zhodnocení akciového indexu Dow Jones EuroStoxx 50 a nepodstupuje ani měnové riziko, protože investice je v českých korunách. Celková doba splatnosti vkladu činí čtyři roky, přičemž banka garantuje v případě, že by akciový index celé čtyři roky padal, minimálně navrácení vkladu zhodnoceného o 0,4 procenta. Drobné vady na kráse produktu jsou tři: 1. Váha prvního roku je v konečném zhodnocení vkladu trojnásobná než třetího i než čtvrtého roku a dvojnásobná než druhého roku. Klient je tak kromě nenadálého poklesu na konci investičního období „chráněn“ také před nadměrným růstem indexu. 2. Vklad Eurotop 50 nelze vypovědět před koncem spořicího cyklu. Banka je ale připravena nabízet potřebným spotřebitelské úvěry za zvýhodněných podmínek. 3. Je třeba počítat s faktem, že výnos z termínovaných vkladů se na rozdíl od fondů daní 15procentní srážkovou daní.
*
Hřebíček do rakve fondů
Akcie z německého trhu byly doposud oproti cenným papírům domácím a americkým na okraji zájmu tuzemských investorů. Jeden z domácích on-line brokerů společnost Fio se rozhodl zájmy klientů pozměnit. Od dubna společnost snížila poplatek za obchodování z dosavadních 17,95 eura na 12,95 eura při objemu obchodů do tisíce eur. Při větším objemu obchodů bude poplatek snížen z 0,195 procenta na 0,15 procenta, minimálně 16,95 eura. Poplatky za obchodování v Německu se tak již příliš neliší od jiných trhů. Klesající ceny služeb on-line brokerů a rozšiřování nabídky indexových certifikátů jsou stále vážnější konkurencí tradičních podílových fondů, které se stávají z hlediska poplatků za provoz a správu příliš drahými.
Ze čtyř jeden
Raiffeisen stavební spořitelna místo čtyř tarifů nabízí nově jediný pod názvem Global. Přechod na novinku se může vyplatit jen těm majitelům starších smluv, kteří chtějí čerpat úvěr. Ten je u starších smluv úročen až šesti procenty, zatímco u novinky je to 4,9 procenta. Minimální akontace úvěrů podle starých smluv dosahuje padesáti procent cílové částky, zatímco u novějších tarifů je to jen čtyřicet procent. Zároveň je třeba vzít v úvahu snížení úroků z vkladů, a to na dvě procenta, což může znamenat citelnou ztrátu v případě smluv, které trvají už několik let. Dříve činila základní úroková sazba vkladů tři procenta a ti, kdo nečerpali úvěr, mohli dosáhnout až pěti procent. Klientů, kterým se novinka bude líbit více než vějíř předcházejících tarifů, nebude asi mnoho.