Menu Zavřít

Ratingová agentura Moodys srazila hodnocení Řecka o tři stupně

25. 7. 2011
Autor: profit

Ratingová agentura Moodys dnes snížila úvěrové hodnocení Řecka o tři stupně z "Caa1" na "Ca". Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Ratingová agentura Moodys srazila hodnocení Řecka o tři stupně

Foto: Profimedia.cz

Za hlavní důvod Moodys označila vážné výzvy v otázce platební solvence, kterým bude země čelit ve střednědobém horizontu. Hodnocení Řecka se pohybuje pouze jeden stupeň od nejnižšího ratingu na úrovni „C“. Ve svém prohlášení agentura Moodys uvedla, že druhý záchranný balíček, který země dostane, povede k snížení míry řeckého zadlužení. Přesto Atény budou nadále čelit výrazným výzvám a rizikům spojených s naplňováním reforem.

Míra zadlužení bude i během dalších mnoha let nad 100 procenty hrubého domácího produktu a země bude čelit významným rizikům ve věci implementace fiskálních a ekonomických reforem,“ vysvětlila v prohlášení Moodys v prohlášení s tím, že záchranný balíček pro investory vytváří negativní precedent v otázce budoucí restrukturalizace dluhu.

Výhled ratingu nebyl prozatím stanoven. Pokles hodnocení v praxi znamená, že Řecko má nyní nejnižší rating ze všech států, které Moodys sleduje. Země by měla dostat nový rating až poté, co proběhne výměna dluhopisů, se kterou počítá dohoda eurozóny o druhé záchraně Řecka.

Ratingové agentury Standard & Poors a Fitch již hodnocení Řecka snížily na úroveň „CCC“, tedy jeden stupeň nad ratingem od Moodys.

bitcoin_skoleni

Lídři zemí platících eurem na čtvrtečním mimořádném summitu schválili druhou záchrannou pomoc, díky které Řecko dostane dodatečných 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). Do balíčku by se na dobrovolné bázi měl zapojit i soukromý sektor.

Na začátku května loňského roku se Řecko stalo první unijní zemí, která se dohodla s EU a MMF na finanční pomoci. Ta měla přispět k vyřešení neutěšeného stavu řeckých veřejných financí. Výměnou za záchranný balíček v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) země přislíbila přijmout celou řadu úsporných opatření a škrtů, mezi která patří i snížení mezd státním zaměstnancům, snížení důchodů a zvýšení daní. Se škrty ale nesouhlasí tamní odbory, které zorganizovaly celou řadu stávek a protestů.

  • Našli jste v článku chybu?