Pivovarský výčep sice otevírá až za patnáct minut, ale na dvoře a uvnitř podniku Raven to tepe. Z poměrně stísněné varny se kromě vůně piva line i tvrdý rock, někdo lahvuje, další objednává suroviny.
Plno práce má během teplého dubnového odpoledne i Filip Miller, zakladatel pivovaru. Po pravé ruce mu visí tabulka s rozvrhem směn na další dny. Tady se prostě nezastaví.
Zatímco pivovar Raven funguje v Plzni od roku 2015, vlastní pivovarskou hospodu otevřeli později. Naprostou novinkou je pak stylový Raven Pub City na plzeňské adrese Plachého 10.
Miller vypráví, že sice dlouhodobě bydlel v Austrálii, kde začínal jako domovarník, ale k Česku měl vždycky blízko – díky mamince, která pochází z Rumburku. Před třinácti lety proto přesídlil do Plzně a pak stál u zrodu značky Raven.
Nyní Millera těší nejen to, že dělá věci, které ho baví („každé ráno ochutnávám z tanku“) a o něž je navíc mezi pijáky obrovský zájem. Velkou satisfakcí jsou pro něj prestižní ocenění – pivo Gunslinger zvítězilo v Jarní ceně českých sládků 2018 v exponované kategorii India Pale Ale (IPA).
I proto, že si Miller udržuje kontakt se zahraniční mini- a mikropivovarnickou realitou, je od něj příjemné slyšet, že se česká scéna dostala na dobrou úroveň. „Třeba v Kodani je teď boom houbového či rajčatového piva,“ odpovídal loni na dotaz, jaké trendy by k nám mohly dorazit.
Ochutnali jsme letní Strawberry Weisse. Světlé výčepní pivo s 3,5 procenta alkoholu vzniká na základě kyselého Berliner Weisse, k němu sládek přidává čerstvě lisované jahody a rebarboru. Nad kyselkavostí piva se vznáší jahodová vůně, ostřejší chuť velmi osvěží a navíc podporuje už tak velmi dobrou pitelnost. Jednoduše ideální doprovod k teplým odpoledním.
Pro kontrast jsme zkusili speciál Revenant Imperial Stout. Silný stout má úctyhodných deset procent alkoholu. Sytě temné pivo zdobí svěží vůně, ani přes výraznou alkoholovost nepůsobí těžce a dává vyniknout nasládlým kávovým odérům.
Pivovar Raven Mozartova 1, Plzeň Sládci: Filip Miller, Petr Vynáhlovský, Pavel Janouškovec