Menu Zavřít

Reakce na vyjádření ČKA

5. 5. 2005
Autor: Euro.cz

(EURO 17/2005)

bitcoin školení listopad 24

Vyjádření pana tiskového mluvčího ČKA k článku o Zetoru je třeba uvést na pravou míru. 1. Není pravda, že námi zastupovaný zájemce nezaplatil administrativní poplatek a nepodepsal smlouvu o mlčenlivosti, jak mluvčí ČKA uvádí. Oboje bylo uděláno a je možné to doložit. Serióznost našeho zájmu prezentovali zástupci námi reprezentovaného investora přímo vedení ČKA při osobním setkání.
2. Kauci námi zastupovaná společnost nezaplatila v souvislosti s naší výhradou k jedné podmínce tendru. Jakožto seriózní zájemce, který klade důraz na všechny proklamace ve své nabídce i související smluvní dokumentaci (a nepovažuje ho pouze za bezcenný papír, který stejně nikdo nikdy nekontroluje), jsme odmítli garantovat v souladu s bodem b), respektive jeho posledními třemi odrážkami, kritérii veřejného vícekriteriálního výběrového řízení závazný podnikatelský záměr. Ve své nabídce námi zastupovaná společnost upozornila ČKA na tento rozpor v podmínkách, kdy na jedné straně není možné použít pohledávku k ovládnutí skupiny Zetor, a na druhé straně se chce po zájemci, aby garantoval podnikatelský záměr Zetoru!
3. Zajímavý je odkaz pana mluvčího na rozhodnutí vlády a program Exit. Proč se ČKA stejně úporně nedrží i rozhodnutí vlády o posledním prodeji Zetoru, proč zapomněla na podmínky, za kterých skupina HTC společnost Zetor získala? Proč zapomněla na jejich investiční závazek, nebo na jejich povinnost přefinancovat právě tyto úvěry, které si nyní s diskontem od ČKA kupuje?
4. Pan mluvčí ve své argumentaci zavádějícím způsobem zmiňuje MORU, Tusculum a CETOS. Dnes už každý ví, že program Exit vznikl pod křídly MPO jako nástroj k oddlužení podniku způsobem, kdy si dlužníci mohou sami či prostřednictvím nastrčených osob kupovat svoje dluhy od ČKA za zlomek dlužné částky. Vím o dvou firmách, které nabízeli dlužníkům ČKA, že je protáhnou do programu Exit a že si budou moci koupit svoje dluhy s velikým diskontem. Je to pro daňového poplatníka opravdu to nejvýhodnější? Zejména v situaci, kdy o MORU měl zájem jeden jihoevropský výrobce bílé techniky; o Tusculum jistý německý výrobce nábytku a o CETOS jeden západoevropský výrobce obráběcí techniky? Bohužel nikdo z nich nebyl ochoten se přizpůsobit nesmyslným kritériím „transparentních“ výběrových řízení ČKA. Právně je asi vše v pořádku, ale nebylo by dnes těmto podnikům lépe v rukou silných zahraničních partnerů?

Stanislav Pavel,
PERSEUS Consulting

  • Našli jste v článku chybu?