Menu Zavřít

Reakce týdeníku Euro

25. 8. 2014
Autor: Euro.cz

Spor je spor je spor Pokud chceme pochopit podstatu sporu mezi podnikateli Karlem Komárkem mladším (a jeho KKCG) s ostravským podnikatelem Janem Světlíkem, je nutné zabrousit do historie. V roce 2003 uzavřely společnost Lahvárna Ostrava, ovládaná Světlíkem, a Atlantik FT (tehdy patřily do skupiny Komárkových firem) smlouvu, dle které měl Atlantik FT pro Lahvárnu vykupovat akcie Vítkovic. Za dobu jejího trvání vykoupila firma 2,6 procenta akcií Vítkovic, ale společnost KKCG Industry v tomto období nabyla 10,2 procenta akcií Vítkovic, tedy takový podíl, aby nebylo možné vytěsnit minoritní akcionáře. Právě tuhle událost lze považovat za první ložisko budoucích sporů mezi Komárkem a Světlíkem. V textu zmíněného článku je uvedeno, že: Kauza King Dawn začala v roce 2005. Tehdy začala válka mezi Světlíkem a miliardářem Karlem Komárkem mladším. Plovajko toto datum rozporuje. Nelze s ním ale souhlasit. V listopadu roku 2005 podepsala Komárkova IGH KKCG s Davidem Beranem a Petrem Novotným smlouvu o prodeji akcií vítkovického holdingu. Beran vlastnil 45 procent akcií Novotný pět.

bitcoin školení listopad 24

Světlík označil prodej za neplatný, odvolával se na platnou akcionářskou smlouvu a z ní dané předkupní právo. Mašinerie soudů a arbitráží mezi všemi třemi mocnými muži byznysu: Komárkem, Beranem a Světlíkem se rozjela. Mezitím se navíc Světlíkovi podařilo navýšit základní kapitál firmy, takže původní Beranův podíl se smrskl na necelých dvanáct procent. Akcie jsou již pět let v soudní úschově.

Pan Plovajko v reakci na zmíněný článek rovněž uvádí, že skupina KKCG nevedla ani nevede jediný arbitrážní spor se Světlíkem. Jak jinak ale označit, když KKCG (jménem společnosti Vítkovice) vede proti Světlíkovi spor o 225 milionů korun kvůli akvizici společnosti Spojené slévárny? Jiný spor o 663 milionů korun již soudy pravomocně zamítly. (foj) l

  • Našli jste v článku chybu?