Menu Zavřít

Reaktor dneska objednáme, zítra postavíme

14. 11. 2019
Autor: Mladá fronta

Stachanovec Andrej Babiš plánuje novou jadernou elektrárnu v Česku postavit rychlostí, která nemá v současném světě obdoby. Ve skutečnosti se jen vyhýbá odpovědnosti a přesouvá práci na někoho jiného.

Premiér Andrej Babiš překvapil zveřejněním přesného časového harmonogramu výstavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Kopnout do země by se mělo za deset let, hotovo prý bude o sedm let později. To je čirou náhodu zrovna v době, kdy končí životnost existujících dukovanských bloků. „Makáme!“ zbývá dodat. Babiš náš zachrání od nedostatku elektřiny doslova na poslední chvíli!

Považujete časový harmonogram výstavby nových bloků v Dukovanech za realistický?

Až na to, že plán je mimo jakoukoliv realitu. Stačí se podívat na fakta shrnutá v ročence World Nuclear Industry Status Report. Loni bylo ve světě dokončeno celkem devět reaktorů, z toho sedm v Číně, kde průměrná doba výstavby dosáhla 7,7 let. O průběhu povolovacího procesu a míře regulace v Říši středu toho sice moc nevíme, jistě však bude výrazně jednoduší nejen než Evropské unii, ale i zbytku světa.

Zbylé dva loňské reaktory vznikly v Rusku, kde lze také mnohé nařídit shora a nebrat úplně ohledy na pochybnosti jaderného dohledu či názory protijaderných skupin. Průměrná doba výstavby byla 22,7 let. Číslo je výrazně zkreslené směrem nahoru, reaktor Rostov 4 se totiž začal budovat v roce 1983, tedy v roce narození autora tohoto textu. Jde sice o neobvykle dlouhou dobu, příklad slovenských Mochovců však ukazuje, že nikoliv výjimečnou.


Finští zelení: Že jsme začali podporovat jádro? Nesmysl, výstavba reaktorů je fiasko

Tajemník finské strany zelených Lasse Miettinen.


Druhý z nových ruských bloků, konkrétně číslo jedna Leningradské jaderné elektrárny 2, sice vznikal pouhých 9,4 let. I to je však o dva a půl roku déle než plánuje stavět Babiš s ministrem průmyslu Karlem Havlíček v zádech. S výjimkou zmíněné Číny se dnes daří udržet dobu výstavby pod deseti lety málokomu. A to chce trumfnout vláda, která staví dálnice rychlostí čtyři kilometry ročně.

Spíše to vypadá, že premiér jednoduše vzal očekávaný termín ukončení provozu existujících Dukovan a odečetl od něj libovolný počet let, který by však spolehlivě ležel za horizontem současné a i případné příští Babišovy vlády. Tím odsunul odpovědnost na nějakou příští politickou garnituru. Že nedodrží Babišův vybájený harmonogram, bude už její problém.

bitcoin_skoleni

Zároveň si vytvořil argument, aby se současný kabinet nemusel hrozícím nedostatkem elektřiny po ukončení životnosti existujících jaderných i uhelných elektráren vůbec zabývat. V roce 2036 budou přece nové Dukovany hotové, lze kdykoliv prohlásit. „Makáme!“ zbývá opět dodat.

Čtěte další texty Jana Brože

  • Našli jste v článku chybu?