Menu Zavřít

Realita, nebo fata morgána?

4. 10. 2011
Autor: Euro.cz

Manažerský panel

MM25_AI

V období 2014–2020 se s podporou některých druhů investic již nepočítá
Na podzim a v první polovině příštího roku budou mít české podniky poslední šanci zajistit si dotace na svůj investiční rozvoj v příštích třech letech. Na jejich podporu by mělo být rozděleno zhruba 30 miliard korun, přičemž některé typy projektů získají příspěvek naposledy. V programovacím období 2014 až 2020 se totiž se subvencemi některých druhů investic již nepočítá.
Od roku 2004 se stále více tuzemských podniků naučilo na dotace nahlížet podobně jako firmy v západní části EU. Přesto je těžko uvěřitelné, že více než 45 procent z nich ani jednou o dotace z fondů EU nepožádalo. Zdálo by se, že v době, kdy se o těchto fondech tolik mluví, je tak vysoké číslo nemožné. Co ale tuto skutečnost vysvětluje?
Mezi hlavní příčiny patří obava řady firem z administrativní zátěže a byrokratických komplikací. Ministerstvo průmyslu a obchodu však v průběhu let udělalo opravdu mílové kroky ve zjednodušení administrativní zátěže žadatelů v Operačním programu Podnikání a inovace. Ve srovnání s ostatními operačními programy se jedná o nejméně náročnou záležitost.
Firmy mají také strach, že kvůli administrativní chybě mohou o schválenou dotaci přijít, případně že ji budou muset se sankcí vrátit. Jak ale potvrzují dostupné statistiky, takové riziko je velmi nízké, protože o schválenou dotaci může firma přijít jen v případě velmi závažného porušení podmínek jejího poskytnutí.
Třetím nejčastějším důvodem, který odrazuje váhající podnikatele, je obava, že bez zkušeností s dotačními projekty mají nízkou šanci uspět a že investovaný čas do přípravy za to nestojí. Tato obava je zčásti oprávněná, neboť pouze třetina podaných žádostí nakonec dotaci získá. Riziko se dá ale velmi slušně ošetřit výběrem zkušeného partnera, jehož odměna je vázaná na schválení požadované dotace. Míra úspěchu v dotačních programech totiž závisí především na bezchybném a precizním zpracování žádosti. Čísla opět jednoznačně ukazují, že firmy, které žádají o dotace se zkušeným poradcem, mají více než 70procentní pravděpodobnost úspěchu.
Recept na získání dotací z fondů EU je tedy jednoduchý: využít jedinečné příležitosti, která se českým podnikům otevírá tento podzim a příští rok, ujasnit si rozvojové plány na další tři roky a o dotaci žádat ve spolupráci se zkušeným, silným a věrohodným poradcem. Pro ty, kteří tak učiní, se stanou dotace z fondů EU realitou, a pro ty, kteří šance nevyužijí, zůstanou i nadále fata morgánou.

  • Našli jste v článku chybu?