OBCHOD Loni - měřeno daní z převodu nemovitostí - změnily v Česku majitele nemovitosti za více než 315 miliard korun. Obrat realitních obchodů tak vykázal meziroční růst o zhruba 18 procent. Obchod s nemovitostmi v České republice v posledních pěti letech dynamicky narůstá.
OBCHOD Loni - měřeno daní z převodu nemovitostí - změnily v Česku majitele nemovitosti za více než 315 miliard korun. Obrat realitních obchodů tak vykázal meziroční růst o zhruba 18 procent. Obchod s nemovitostmi v České republice v posledních pěti letech dynamicky narůstá. Současně se také postupně vyrovnává hluboká nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou. To byla situace typická pro celá devadesátá léta pro všechny segmenty trhy, počínaje byty a konče administrativními budovami. VZESTUP V POSLEDNÍCH LETECH
Prvních deset porevolučních let bylo k prodeji jen málo realit, zatímco zájem byl značný. To na trh přitáhlo developerské a investiční společnosti, takže už od počátku současné dekády se poměry narovnávají a konkurence se zostřuje. Pro kupující ovšem ani tento vývoj nepřinesl snížení cen (s některými výjimkami, jako jsou třeba starší panelákové byty), ale jejich stabilizaci a především větší možnost výběru. I díky tomu objem obchodních transakcí rychle roste.
Za posledních pět let se podle výběru daně z převodu nemovitosti obchod s realitami v Česku z hlediska objemu zvýšil o téměř 75 procent. Stále více přitom nakupují zahraniční investoři, zejména realitní či penzijní fondy. „Za posledních pět let dosáhl objem investic do sektoru nemovitostí přibližně devadesát miliard korun,“ říká analytik Michal Hynšt z realitní konzultantské společnosti CB Richard Ellis. Řeč je ovšem výhradně o komerčních realitách nejvyšší kvality (tedy nových nebo kompletně rekonstruovaných), velkých administrativněobchodních komplexech či logistických parcích. V tomto segmentu trhu je ale nabídka stále poměrně slabá: institucionální investoři mají zájem jen o objekty skutečně velké a také už obsazené kvalitními nájemci. Poptávka z této strany už je ale podstatně slabší, takže obsadit novou kancelářskou budovu trvá v průměru nejméně rok.
Investiční trh však nepředstavuje největší část realitních obchodů. Základ dosaženého obratu trhu, který loni podle daňových odvodů činil 315 miliard korun, tvoří stovky a tisíce „drobných“ transakcí, včetně obchodu s byty a rodinnými domy. Podrobnější rozklíčování této úhrnné částky ale víceméně není možné.
STATISTICKÉ PROLUKY
Veškeré snahy o zmapování poměrů a trendů na českém realitním trhu narážejí na deficit relevantních statistických údajů. Měření objemu obchodů prostřednictvím odvodů daně z převodu nemovitostí se nabízí jako nejsnadnější a rovněž nejspolehlivější (vzhledem ke kvalitě vstupních údajů) metoda, má ovšem slabiny. Především se touto daní nezatěžují „startovní“ prodeje, takže například veškeré převody nových bytových jednotek mezi developery a prvními majiteli zůstávají mimo tyto statistiky. Dalším problémem je v tomto ohledu i „šedá“ ekonomika - podle některých odborníků jsou údaje o řadě obchodních transakcí záměrně zkreslené, často právě kvůli redukci daňových odvodů. Avneposlední řadě tato metoda ponechává zcela mimo oblast pronájmů, které jsou významnou součástí obchodu ve všech realitních segmentech.
Zatím jsou v širším měřítku nepoužitelné i statistiky profesních organizací, které jsou v jiných oborech základním zdrojem tržních informací. Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) má velmi slabou členskou základnu, „mimo“ ni působí stovky obchodníků, jejichž činnost v zásadě není statisticky podchycená. Příliš nepomohou ani nepřímé zdroje. Logicky se nabízí internet, který je dnes v realitním obchodě základním prodejním nástrojem. Sledovat nabídku lze jak na univerzálních portálech, tak na webových stránkách jednotlivých realitních kanceláří. Na ošidnost odhadů provedených tímto způsobem ale upozorňuje tajemník ARK Jan Borůvka: „Stále větší počet realitních kanceláří, zejména nově vzniklých, se nechová příliš profesionálně a eticky. Některé mají ve svých nabídkách nemovitosti, které prostě zcizí konkurenci z internetu.“
REALITNÍ OBCHODY V ČESKU
| 2000|181,3|
| 2001|194,5|
| 2002|239|
| 2003|267,5|
| 2004|315,4|
Pramen: ministerstvo financí, Profit. Údaje v miliardách korun, měřeno odvody daně z převodu nemovitostí.