Nabídka pracovním výrazně převyšuje poptávku, píše Michal Fuciman, spolumajitel výrobně technologické společnosti Smart Trading Company. Začal proto spolupracovat s Věznicí Heřmanice.
Hospodářská krize z roku 2008 nese přívlastek celosvětová, a tak je logické, že její dopady pocítila i naše republika napříč odvětvími. Je ovšem možné říct, že se ji v loňském roce podařilo překonat.
Za loňské první pololetí tuzemská ekonomika vzrostla o 4,2 procenta, což je nejvyšší tempo růstu od druhé poloviny předkrizového roku 2007. Nová pracovní místa se vytvářejí rychle a zaměstnavatelé je nestačí obsazovat vhodnými kandidáty. Podle údajů MPSV bylo k poslednímu červnu 2015 k dispozici již 97 tisíc pracovních míst. Toto číslo reprezentuje nárůst o bezmála 100 procent oproti loňskému roku a nejvyšší počet pracovních pozic od listopadu 2008.
Krize je zažehnána
Pracovníků je nedostatek
A dostávám se ke stinné stránce současného ekonomického růstu. Nabídka pracovních míst výrazně převyšuje poptávku a například podle společnosti LMC (provozovatel portálu Jobs.cz) reakce uchazečů na pracovní pozice klesla v druhém kvartálu loňského roku o 20 procent v porovnání s rokem předminulým. A tento výrazný pokles lze vysledovat napříč regiony i profesemi včetně manuálních a dělnických pozic.
Počet reakcí uchazečů na pracovní místa v segmentu „průmysl a výroba“ klesl v porovnání s rokem 2013 dokonce o 57 procent (ze 14 reakcí na letošních šest). Navíc ruku v ruce s poklesem „responsivnosti“ uchazečů klesá i jejich odbornost a kvalifikovanost. Názorný příklad: v mnou vedené společnost Smart Trading Company, kde se zabýváme výrobou mechanických komponentů, jsme loni na začátku roku sháněli svářeče. Z pohledu splněné kvalifikace přicházeli z 20 kandidátů v úvahu pouze dva.
Vězni jsou zajímavá alternativa
Kde hledat východisko? Dle mého názoru jedno netradiční existuje a my jsme na něj vsadili začátkem listopadu – spolupráce s vězni. V našem provozu existuje celá řada profesí méně náročných na kvalifikaci a zaškolování, ve kterých mohou trestanci najít uplatnění. S Věznicí Heřmanice jsme nastavili podmínky, které jsou výhodné pro obě strany.
Smart Trading Company vyplácí vězňům mzdu, hradí veškeré náklady na dopravu a poskytuje nutné zaškolení. Věznice zajišťuje předvýběr vězňů, aby splňovali základní předpoklady pro práci u nás, a garantuje smluvně dohodnutý počet pracujících i náhradní síly v případě pracovní neschopnosti vězňů. Takový model spolupráce je pro firmu výhodný po personální i finanční stránce, jelikož odsouzené odměňujeme pouze podle vykonané práce a nehradíme nemocenskou, dovolenou, státní svátky, odchodné či mzdu při odstávce výroby.
Všechno ale není jen o penězích. Je také nutné vnímat i sociální a celospolečenský přínos zaměstnávání vězňů. Spolupracujeme výhradně s odsouzenými, kteří mají nízké tresty odnětí svobody, nepředstavují bezpečnostní riziko a nevyžadují vězeňský dozor.
Takové lidi dostaly za mříže ve velké míře nenásilné trestné činy typu neplacení alimentů či dluhy a je naprosto jasné, že výkonem trestu jejich zadlužení nemizí. Právě naopak. Po propuštění jsou jejich dluhy mnohokrát tak vysoké, že se za účelem jejich umoření uchylují k trestné činnosti a dochází k recidivě.
Kapacity stále jsou
Dobrou zprávou také je, že v ČR stále existují kapacity pro prohlubování spolupráce s vězni. Podle statistik Vězeňské služby ČR z loňského roku je ve výkonu trestu více než 18 tisíc lidí, ovšem nezaměstnáno je 40 procent z nich. Navíc pojem „zaměstnaní“ je u vězňů malinko zavádějící, jelikož se mezi ně řadí i trestanci, kteří docházejí na terapeutické nebo vzdělávací programy. Je tedy lidově řečeno „kde brát“.
Netvrdím, že spolupráce s vězni je všespásná a vyřeší momentální krizi napříč celým trhem práce. Představuje ovšem zajímavou a společensky odpovědnou alternativu pro firmy působící ve výrobním či strojírenském segmentu.