Co je recese?
Recese vychází z latinského slova recessio, což znamená ústup. Většinou se používá v makroekonomii pro označení mírného hospodářského poklesu. Technicky se za ekonomickou recesi považuje období, kdy došlo k poklesu reálného hrubého domácího produktu (HDP) ve dvou nebo více po sobě následujících čtvrtletích. To znamená pokles výkonu ekonomiky po dobu alespoň šesti měsíců.
Obecnější definice popisuje začátek recese jako bod, kdy dosáhla ekonomická aktivita absolutního vrcholu a začíná zpomalovat, a konec jako bod, kdy ekonomická aktivita dosáhla svého dna a začíná zrychlovat.
O recesi jste ale mohli slyšet i v souvislosti s kanadskými žertíky. Podle Etymologického slovníku Jiřího Rejzka se recese začala používat u výstředních žertů proto, že se slovo recese používalo pro označení přestávky nebo přerušení. Recese je realizovaný vtip, který vyvolává v oběti zmatek či rozpaky.
Recese v ekonomice
V makroekonomii se jako recese označuje pokles ekonomické aktivity. Technická definice říká, že recese nastává v situaci, kdy došlo k poklesu HDP ve dvou či více následujících čtvrtletích. Tato definice ovšem nezohledňuje další ukazatele, podle kterých lze recesi identifikovat. Rozšířená definice recese řadí mezi tyto ukazatele:
- rostoucí nezaměstnanost,
- pokles příjmů firem,
- omezení investic.
V praxi se tedy recese dotýká úplně všech, tedy nejen podnikatelských subjektů, ale i lidí, kteří pak mají velký problém najít práci. Recesi může provázet všeobecný růst cenové hladiny (inflace), nebo pokles cenové hladiny zboží a služeb (deflace).
Recese nepředstavuje jen jednorázový výkyv ekonomiky, jedná se o jednu z fází hospodářského cyklu. Zpravidla nastává po fázi vrcholu, ve které je reálné HDP na svém maximu. Recese, u které klesne reálné HDP o více než 10 procent, se nazývá deprese. U dlouhodobé recese, která trvá více než čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí, už hovoříme o ekonomické krizi.
Dlouhodobá recese je stav, kterému se snaží vlády předcházet. Mohou také využívat nejrůznější mechanismy, s jejichž pomocí se snaží počínající recesi zmírnit:
- posilovat měnovou politiku,
- snižovat úrokové sazby,
- investovat do státních zakázek.
V krajních případech se přistupuje i ke snížení daní.
Velká recese
Jako Velká recese se označuje období mezi lety 2007 až 2015, kdy byl na světových trzích zaznamenán všeobecný pokles. Jednalo se o nejvýznamnější ekonomickou krizi od dob Velké hospodářské krize. Počátky Velké recese souvisí s hypoteční bublinou ve Spojených státech amerických.
Americké finanční ústavy poskytovaly v masovém množství hypotéky lidem, kteří neměli na jejich splácení dostatečné prostředky. Nesplácené hypotéky pak způsobily krach mnoha poskytovatelů úvěrů. Postupně se ekonomické problémy rozšířily globálně.