Menu Zavřít

Recese? Jak se připravit na druhé dno?

24. 6. 2010
Autor: profit

Na konci Velké recese (nebo její první vlny) jsou karty rozdány asi takto: Každý čeká, že někdo jiný pořádně nakopne očekávané ekonomické oživení. Řada zemí spoléhá na spotřebitele, kteří by měli začít utrácet za domy, auta, elektroniku a podobně, protože právě na tom během ekonomického útlumu šetřili.

Autor: Artklee

Jenomže celá řada těchto spotřebitelů jen těžko hledá práci a zadlužuje se. Firmy začnou přijímat více zaměstnanců, až se rozběhne jejich byznys. A nezaměstnanost zpětně brzdí utrácení. Jak se v této neutěšené situaci připravit na případný další pokles ekonomiky, který mnozí analytici přepokládají?

Více šetřete

Asi to nezní jako nějaká objevná myšlenka. Pohled za oceán však ukazuje překvapivou věc – Američané šetří méně, než jim doporučují poradci a ekonomové.

Podle těch by totiž měli lidé spořit 6 až 10 procent svého příjmu po zdanění. Jen tak prý mohou obnovit své bohatství a připravit se na klidný důchod. V současnosti však Američané ukládají necelých 3,5 procenta čistých příjmů. Snad to alespoň pomůže výše zmíněným způsobem popohnat ekonomické zotavení.

Mějte záložní plán

Samozřejmě už můžete na svém příjmu cítit určitou úlevu. Situace je jistě lepší než na dně proběhlé recese. Ovšem pokud se situace zvrátí zpátky a nastane další ekonomický propad, zaměstnavatelé budou nuceni znovu propouštět, šetřit na mzdách, případně zkracovat pracovní dobu.

Proto věnujte pozornost a čas přípravě plánů pro podobné scénáře. Co budete dělat, když budete muset hospodařit s 80 procenty, nebo dokonce 50 procenty příjmů?

Věřte hotovosti V nejistých dobách je jen málo investic, kterým se dá věřit. Mnozí skloňují zlato, ale ostatní typy investic v posledních třech letech ukázaly, že panickým výprodejům neumějí odolat. Pro případ, že dojde ke zvratu, nezaškodí mít v ruce dostatek hotovosti. Pokud samozřejmě nedojde k úplnému znehodnocení peněz. Ale inflace je i přes velkou snahu tiskáren na peníze zatím v nedohlednu. Vzdělávejte se **

MM25_AI

Jakmile se zaměstnavatelé začnou pořádně rozhlížet po nových tvářích, budou hodně pečlivě vybírat. A v takové situaci je samozřejmě dobré mít co nejlepší kvalifikaci.

Více na Investicniweb.cz.

  • Našli jste v článku chybu?