Spojené státy jsou nejblíže recesi za posledních deset let. Pokud se tedy tentokrát trh nemýlí. V minulosti se totiž moc nemýlil. Rozpětí mezi výnosy dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů americké vlády letos na jaře padá na svá minima za celé období od léta roku 2007. Co takový pokles tehdy signalizoval, netřeba příliš rozvádět. Americkou hypoteční krizi, recesi a následnou globální finanční krizi. S jejími důsledky se třeba takové Řecko bude potýkat až do třicátých let tohoto století, protože teprve v roce 2032 se jeho hrubý domácí produkt na obyvatele dostane na úroveň posledních předkrizových let 2007 či 2008.
Jenže třicátá léta jsou daleko a do té doby je pravděpodobná minimálně další jedna recese v USA, která pochopitelně může způsobit zásadní útlum celé globální ekonomiky. Právě pokles zmíněného rozpětí výnosů amerických dluhopisů bývá prvním předstihovým signálem americké recese. Zatím se rozpětí stále ještě pohybují v kladných hodnotách. Například rozpětí mezi výnosem desetiletého amerického vládního dluhopisu a toho dvouletého se ale letos v dubnu snížilo na úroveň 0,41 procentního bodu, tedy na úroveň srovnatelnou s hodnotami ze srpna 2007.
Pro srovnání, začátkem roku 2011 činilo bezmála tři procentní body. Na nejnižší hodnotu od léta 2007 se v uplynulé době propadlo také třeba výnosové rozpětí mezi třicetiletým a desetiletým bondem. V září 2008 přitom, jak známo, zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers, čímž se započala kritická fáze světové finanční krize. Rozdíl oproti situaci před poslední recesí však nyní spočívá v tom, že jednotlivá výnosová rozpětí se stále drží v kladných hodnotách. Jejich zabřednutí do hodnot záporných ohlašuje recesi už prakticky se stoprocentní jistotou. Před rokem 2006, resp. 2007 bylo v záporu naposledy během roku 2000. Tehdy tak předznamenalo recesi roku 2001. V roce 1989 zase jeho záporná hodnota signalizovala recesi let 1990 a 1991. Podobným temným znamením bylo i na konci 70. let. Vzápětí pak udeřila dvojitá recese počátku 80. let.
Přesto zatím hned teď důvod k panice není. Výnosové rozpětí se ojediněle může dostat nebezpečně nízko, aniž by se recese dostavila. To byl třeba případ let 1994 a 1995. Dalším důvodem je, že doba od zabřednutí rozpětí do záporu do propuknutí recese je v průměru 14 měsíců. Třetím pak, že letošní pokles rozpětí může mít na svědomí spíše Trumpova administrativa než pesimistická očekávání investorů. Americká vláda totiž k financování svých rostoucích výdajů zhusta vydává krátkodobé dluhopisy. Růst jejich výnosů v porovnání s výnosy dlouhodobých bondů tak nemusí signalizovat rostoucí pravděpodobnost recese v blízké době, jak tomu bývalo v minulosti, ale prostě fakt, že jich na trhu je „až příliš“. •
O autorovi| Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus