Menu Zavřít

Řecká turistika se potácí mezi brexitem, převratem a uprchlíky

4. 8. 2016
Autor: Pixabay.com

Čerstvě nabílené domy se lesknou na slunci, modré okenice září jako moře a stoly v tavernách jsou pokryté ubrusy. Přesto visí ve vzduchu úzkostná otázka - přijedou turisté nebo nepřijedou?

Turisté z celého světa přispívají k hrubému domácímu produktu Řecka 25 procenty. Uprchlická krize, rozhodnutí Britů opustit Evropsku unii a v neposlední řadě i pokus o převrat v Turecku způsobily, že situace v cestovním ruchu je velmi nejistá. Jednomu z hlavních zdrojů příjmů Řecka tak hrozí, že by mohl kvůli mnoha krizím po celém světě vyschnout. I když v některých ohledech se rýsuje i možný prospěch pro Řecko, píše agentura DPA.

Ještě na počátku roku vypadaly prognózy dobře. Šéf řeckého svazu podnikatelů v cestovním ruchu Andreas Andreadis očekával zvýšení počtu turistů o 15 procent. Nyní však musel své odhady opravit. „Nacházíme se na stejné úrovni,“ přiznal v nedávném rozhovoru v televizi. Zbývá tak podle něj jen doufat v rezervace na poslední chvíli, díky kterým by se mohlo podařit dosáhnout mírného růstu ve srovnání s rokem 2015.

Od Andreadisovy optimistické prognózy se toho ve světě hodně událo a mnoho událostí ovlivnilo i rezervace dovolených v Řecku. Jednou z nich je uprchlická krize, která má dopad zvláště na ostrovy v Egejském moři - Lesbos, Chios, Samos, Kos a Rhodos. Nyní již sice přichází na ostrovy jen několik uprchlíků, ale hrůzné obrazy z podzimu 2015, kdy denně přijížděly na nafukovacích člunech tisíce lidí a mnoho z nich se utopilo, v myslích mnoha potenciálních turistů zůstávají.


Přečtěte si tip Eura na letní dovolenou jen kus cesty od Řecka:

Albánie: římské památky mimo civilizaci

Butrint, Albánie (Zdroj: Pixabay.com)

„Zpočátku nám migrační krize způsobila pokles rezervací o 80 procent,“ říká šéf jedné z největších cestovních agentur na Kosu Jannis Kapasakalis. „Nyní je to lepší, máme pokles jen o 20 procent.“ To ale podle něj není všechno. Po pokusu o převrat v Turecku výrazně klesl počet tureckých turistů, kteří jsou pro jeho firmu důležitým zdrojem příjmů. A rezervace výletů evropských turistů z Kosu na turecké pobřeží jsou téměř nulové. „Nikdo se tam neodváží,“ dodává Kapasakalis.

MM25_AI

Smíšené pocity má i manažer jednoho z hotelů na Rhodosu Christos Pilatakis. „Na jedné straně těžíme z toho, že lidé ze strachu z terorismu nejedou do Turecka nebo Egypta. Na druhé straně trpí zejména naše Egejské ostrovy uprchlickou krizí.“ Výhodný je současný stav podle něj nyní především pro řecké regiony jako Peloponés, Kykladské ostrovy a ostrovy v Jónském moři.

Brexit, tedy rozhodnutí Británie opustit EU, zatím na turistiku vliv neměl, protože většina rezervací na letošní rok již byla podepsána a uzavřena před referendem. Nicméně podnikatelé v cestovním ruchu se obávají, že Britové budou kvůli poklesu libry o dovolené méně utrácet.

Čtěte dále:

Turismus v Turecku chřadne. Propad je největší za 17 let

Slabší libra a terorismus. Cestovní ruch čeká „černé léto“

Islandský turismus má nezvyklé pomocníky

Islandský ráj (Zdroj: Mladá fronta, archiv)

  • Našli jste v článku chybu?