Emmanouil Skoulakis je druhým rokem starostou Chanie, druhého největšího města Kréty. Při násupu do funkce byl ve velmi těžké situaci. "Měli jsme 12,5 milionu eur dluhů a ty stále rostly." Po nové správní reformě, se stal zodpovědným také za sedm okolních vesnic. Na ty však nedostal žádné peníze.
Státní dotace klesly v Řecku o třetinu. V lokální verzi o tom vypovídá právě situace v Chanii. Podle starosty Skoulakise to mohlo vnést do kruté rovnice: dluh, další zátěž a nižší příjmy. Píše server weltonline.
Skoulakis není v politice žádným nováčkem. Narodil se v roce 1944. Za lidovou stranu PASOK byl třikrát náměstkem ministra zdravotnictví. Již proto ztělesňuje tradiční politickou garnituru, kterou Řekové v těchto dnech tak nenávidí. Soulakis se však nevzdal a snaží se své město oddlužit.
Za rok a půl bez dluhů
„Za 18 měsíců jsme zaplatili deset milionů euro dluhu, tedy téměř všechno. Zároveň se naše výnosy zvýšily o deset milionů eur. Přesto, že dotace z Atén, byly sníženy o třetinu,“ říká starosta. Skoulakis má pro svůj úspěch jednoduché vysvětlení hodné profesionálního úředníka: „Podařilo se to vzhledem k racionalizaci výdajů a snížení provozních nákladů.“
Jak Řekové protestují proti reformám
Starosta mimo jiné v Chanii zavedl některé nové poplatky či stávající zvýšil a po pouhých 18 měsících ve funkci se mu podařilo nastartovat hospodářský růst. Zásadní roli sehrály i evropské fondy. Soulakis totiž začal předkládat pravdivé údajle.
V příštím roce může být město v přebytku, očekává starosta.
Giannis Boutaris vede Thessaloniki jako společnost
Jde praktikovat model, který zvolil starosta Chanie ve velkoměstě jako je Soluňí? I tady se nový, sedmdesátiletý starosta Giannis Boutaris snaží. Vinař, který je v politice nováčkem, řídí město jako společnost, která by měla být na konci roku zisková. Proto šetří a maximálně snižuje náklady. Finanční problémy v Soluni jsou ale tak velké, že škrty a větší příjmy z daní a poplatků sníží dluh jen minimálně. Boutaris ví, že město potřebuje nové zdroje příjmů a má své svérázné nápady.
Sexuální turistika naplní městskou pokladnu
Soluň je rodištěm turecké ikony Atatürka a také historickým centrem židovské historie v Evropě. Starosta se proto snaží přilákat turecké a izraelské turisty. Pro zlepšení stavu městské pokladny nalezl opravdu neortodoxní metody. Jak píše weltonline, prosazuje sexuální turistiku a přemýšlí i o vytvoření městského pornografického kanálu.
Méně utrácet a více získat
„Boj s krizí není jen vyrovnaný rozpočet. Stejně důležité je zmírnění sociálních dopadů,“ říká Haroula Ousoultzoglu Georgiadi, která je starostkou města Veria v severním Řecku.
„V roce 2008 jsme se dozvěděli, že nás čekají těžké časy, ale nemyslela jsem, že to bude tak zlé,“řekla v rozhovoru pro weltonline starostka. „Do té doby jsme neměl ina úřadu žádné sociální oddělení - tak jsme ho rychle vytvořili a za pomoci dobrovolníků nyní máme bezpečnostní síť pro nezaměstnané, důchodce, a nemocné.“
Sociální systém, je založen ne na peněžitých dávkách, ale na pomoci dobrovolných lékařů a darech firem, město rozšířilo i o pomoc zemědělcům. Starostka také sobě i úředníkům snížila í mzdu.
Z toho bychom mohli získat pocit, že Řecko je na správné cestě. Ve skutečnosti jsou to pouze rozhovory se třemi starosty, kteří jdou příkladem. Ale v Řecku jsou stovky starostů, které vyšetřuje hospodářská kriminálka, kvůli podezření z korupce, podvodů a zneužívání pravomocí. A přesto, že jsou v Řecku dílčí úspěchy - Existuje i jiná cesta, píše weltonline.de.