Menu Zavřít

Reforma institucí a konec výjimečného stavu. Macron oznámil své priority

3. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles nastínil priority svého pětiletého mandátu. Uvedl mimo jiné, že se vydá radikálně odlišnou cestou než jeho předchůdci. Oznámil například reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Macron také potvrdil, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži.

Nový centristický prezident rovněž ohlásil přezkoumání francouzské vojenské strategie vzhledem k novým globálním hrozbám. „Tento svět je nebezpečný, hrozby se nahromadily,“ řekl Macron a dodal, že jednotlivé státy musejí spolupracovat více než jindy. Potvrdil, že Francie zůstane vojensky angažovaná v boji proti extremismu ve světě.

„Pevně věřím v Evropu,“ řekl dále k budoucnosti Evropské unie. Chápe nicméně skepticismus některých lidí. „Desetiletí, které právě skončilo, bylo pro Evropu kruté. Krize jsme zvládli, ale ztratili jsme směr,“ uvedl prezident, jehož přáním je oživit Evropu „oslabenou byrokratickým bujením“. Do konce roku chce podle něj Francie spolu s Německem spustit všude v Evropě konference otevřené veřejnosti s cílem dodat unii druhý dech. „Potřebujeme silnější Evropu,“ uvedl Macron.

Prezident hned na začátku hodinu a půl trvajícího projevu prohlásil, že se vydá radikálně odlišnou cestou než jeho předchůdci, jejichž bilanci označil za „neuspokojivou“. Dodal, že důraz chce během své vlády klást na tři principy: efektivitu, odpovědnost a zastupování veškerého obyvatelstva.

Efektivita v případě parlamentu podle něj znamená plodit méně legislativy, aby poslanci mohli „věnovat více pozornosti důležitým zákonům“. „To je role parlamentu,“ řekl Macron. Je přesvědčen o tom, že toto opatření zlepší kvalitu práce zákonodárného sboru.


A teď předveďte vúdú, monsieur Macron

Lubomír Heger


Macron navrhl také snížit počet poslanců a senátorů o třetinu. Při volbách do dolní komory by rád viděl určitou „dávku poměrného systému“ v současném většinovém. Chce prosadit také zrušení speciálního soudu pro členy vlády, který se zabývá trestnými činy nebo přestupky během funkčního období. Nově by se tak členové vlády zodpovídali běžným soudům. Vyhradil si rovněž právo vyhlásit referendum, pokud reforma institucí nebude hotová do jednoho roku. Chce se vyvarovat toho, aby reforma byla jen „kosmetickou změnou“ nebo jakýmsi „polotovarem“. Rovněž dialog o důležitých zákonech mezi vládou a sociálními partnery, například odbory, by podle Macrona neměl trvat více než dva roky.

bitcoin školení listopad 24

Někdejší sídlo králů ve Versailles, které si prezident pro svůj projev vybral, někteří poslanci kritizovali jako „monarchistický výstřelek“ a rozhodli se vystoupení hlavy státu bojkotovat, uvedl deník Le Figaro. Macron dnes také oznámil, že před obě komory parlamentu hodlá pravidelně předstupovat každý rok, aby „složil účty“.

Přečtěte si také:

Merkelová přislíbila Itálii pomoc s migranty, Macron by těm ekonomickým nepomáhal

Macromotýl Emmanuel: Prosadí francouzský prezident své reformy?

Nová Evropa


  • Našli jste v článku chybu?