armáda Vysokou pokutu musí zaplatit příspěvková organizace ministerstva obrany Armádní Servisní, která provozuje vojenské ubytovny.
Z verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že musí zaplatit pokutu čtyři miliony korun. Je to jedna z nejvyšších pokut, kterou kdy státní instituce musela zaplatit. Verdikt je pravomocný.
Armádní Servisní si v polovině roku 2012 bez výběrového řízení najala na úklidové a recepční práce olomouckou firmu Bartoň a partner. Předtím se třikrát neúspěšně snažila dodavatele vybrat v tendru a zadávací řízení sama zrušila. Jenže smlouvu s firmou Bartoň a partner napadla brněnská společnost Gelst. Z jejího popudu začal vše šetřit ÚOHS. Argument, že šlo o naléhavý případ, a proto byl využit princip jednacího řízení bez uveřejnění, ale ÚOHS neuznal.„Zadavatel se dopustil správního deliktu tím, že nedodržel postup stanovený zákonem o veřejných zakázkách… Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ stojí v verdiktu ÚOHS.
Kvůli podobnému problému protikorupční policie už přes rok stíhá bývalého šéfa vojenských ubytoven Romana Hoštu a jeho nástupce Petra Dubravského. Bývalí šéfové vojenských ubytoven se měli podle detektivů provinit mimo jiné tím, jaká kritéria upřednostňovali při výběru firem na úklid, dodávky tepla či obsluhu vodovodů.
V zakázkách hrála klíčovou úlohu výška sankce za neplnění smluv – budoucí vítězové nabírali body v hodnocení tak, že pokuty zvyšovali do abnormální výše. Ovšem kroky Romana Hošty antimonopolním úřadem prošly bez potíží; armádní instituce za ně žádnou pokutu nedostala. Přesto jej stíhá policie. Podle dostupných informací naopak policie vůči stávajícímu vedení Armádní Servisní žádné podobné kroky neučinila.