Řekové přivítali čtvrteční dohodu Evropské unie (EU) o záchranném plánu jeho zadlužené ekonomiky chladně a s hlubokou skepsí, protože se obávají dalšího bolestivého utahování opasků a několika dalších let recese. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Foto: Profimedia.cz
Lídři unie se dohodli s bankami a pojišťovnami, že přijmou snížení svých pohledávek vůči Řecku o 50 procent, což by mělo snížit celkové zadlužení země o 100 miliard eur. Dohoda přišla po několika úsporných balíčcích Řecka, včetně významného snížení mezd a důchodů, zvýšení daní a plánu na snížení zaměstnanosti ve veřejném sektoru. Ani těmto úsporám se však nepodařilo dostat řecké finance zpět do správných kolejí a zatáhly ekonomiku země do hluboké recese.
“Nemám pocit, že mě zachránili,“ prohlásil 47letý učitel Pantelis Abeloyannis, otec tří dětí, který má kvůli snížení mezd a zvýšení daní problémy se splácením hypotéky. Dohoda EU podle řeckého premiéra Jorgose Papandrea znamená, že řecký dluh bude nyní udržitelný. Francouzský ministr financí Francois Baroin prohlásil, že dohoda zachrání euro a akcie řeckých bank vyskočily během ranního obchodování o 13 procent.
Opoziční politici a obyčejní lidé v aténských ulicích jsou však mnohem skeptičtější. “Předpokládáme, a proto to také neslavíme tak jako vláda, že snížení hodnoty dluhopisů podle plánu Německa, bude doprovázeno ještě přísnější politikou proti středně a nízkopříjmovým skupinám,“ prohlásil poslanec za opoziční Levou koalici Dimitris Papadimulis.
Podle mnohých navíc dohoda neposkytne žádné rychlé řešení krize, která jejich zemi přivedla do nejhorší ekonomické recese za posledních 40 let. “Myslím, že se už nedožiji toho, aby se Řecko zbavilo toho dluhového monstra. Doufám, že moje děti ano,“ řekl Panos Theodoru, 60letý aténský taxikář. V dohodě nicméně nějakou dobrou zprávu vidí. “Zdá se, že nás Evropané chtěli udržet u sebe. Nechtěli, abychom opustili eurozónu,“ dodal.
Cílem Evropské unie nyní je dokončit jednání o záchranném balíčku pro Řecko do konce tohoto roku tak, aby země měla celou, již druhou, finanční pomoc připravenou ještě před začátkem roku 2012. Celkový objem záchranného balíčku pro Řecko by měl dosáhnout úrovně 130 miliard eur, přičemž ještě v červencových dohodách se mluvilo jen o částce 109 miliard eur. Červencová dohoda se však ukázala jako nereálná kvůli hlubší než očekávané recesi v Řecku.
Mezinárodní věřitelé, kteří zachránili Řecko před bankrotem již v květnu loňského roku, předpokládají, že Řecká ekonomika letos klesne o 5,5 procenta a v příštím roce zaznamená propad hospodářství země tři procenta, což vyžene nezaměstnanost na rekordní úroveň. “Otázkou je, jestli se podaří kvůli této dohodě, zajistit vznik nových pracovních míst. Myslím, že rozhodně ale nebude žádný růst platů,“ řekl Jannis Mylonakos, 40letý zaměstnanec aténské kavárny.