Menu Zavřít

Řemeslníci chybějí i v krizi

25. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Ani hospodářská krize a s ní související pokles zakázek nedokázaly stavebním firmám zajistit dostatek pracovních sil. Lidé chybějí zejména v dělnických profesích.

Autor: Martin Siebert

České stavebnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem dělnických profesí. Kupodivu ani krize na tom prozatím nic nezměnila. Podle průzkumu pracovního portálu Správnýkrok.cz, který se uskutečnil na přelomu ledna a února, je největší poptávka po elektrikářích, stavebních dělnících a mistrech stavební výroby.

Firmy naopak momentálně neshánějí zaměstnance s vysokou kvalifikací, tedy stavební inženýry a stavbyvedoucí. V této kategorii byl již v lednu patrný více než dvojnásobný počet uchazečů v porovnání s počtem nabízených pozic.

V hledání práce vede internet

Stavební a projektantské firmy shánějí většinou pracovníky prostřednictvím internetových pracovních portálů či na základě doporučení. Menší zájem je o inzerci volných pracovních pozic v tisku a ještě menší váhu pak přikládají stavební firmy nabídkám z úřadů práce. Nejlépe se firmám podnikajícím ve stavebnictví shánějí administrativní pracovníci, nejhůře naopak dělníci, kteří chtějí skutečně pracovat, což v případě lidí z úřadů práce prý bývá problém.

Poměrně vysoká poptávka je dále například po tesařích, projektantech a specialistech pro přípravu rozpočtů. Zajímavé je, že uchazeči o práci ve stavebnictví mají ve valné většině adekvátní mzdové požadavky. Částečný pokles cen nemovitostí související s finanční krizí a jejím dopadem na stavební průmysl se zatím na výši platů neprojevuje.

MM25_AI

Ve znamení fluktuace

Fluktuace zaměstnanců se stává problémem až v posledním roce a v některých firmách a pozicích dosahuje až 40 procent. Valná většina pracovníků je ochotna jezdit za prací v rámci celé republiky, problém s tím prý občas mají pouze stavbyvedoucí. Mezi nejčastějšími nedostatky neúspěšných kandidátů převažují nedostatečná kvalifikace na danou pozici a nereálné představy o budoucí práci.

  • Našli jste v článku chybu?