Vládní strany neberou volání Svazu průmyslu a dopravy na vědomí
Minimální jednotná evropská daň, jednotná evropská sociální politika, věda a výzkum, strukturální fondy a ekologie. To byla minulé pondělí hlavní témata programu setkání zástupců Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SPD) a českých poslanců Evropského parlamentu (EP). Těch do sídla svazu dorazilo osm, tedy pouhá třetina z celkového počtu dvaceti čtyř. Z poslanců reprezentujících vládní strany v EP zastoupené nepřišel ani jediný.
Ne daňové unifikaci.
Šéf SPD Jaroslav Míl byl přesto s výsledky jednání spokojen. „Svaz bude předávat poslancům názory a hodnocení, která se stanou součástí oficiální i neoficiální diskuse v EP. Státní správa totiž často není schopna poskytnout relevantní podklady,“ řekl týdeníku EURO. Svaz i poslanci společně odmítli návrh Německa a Francie na zavedení jednotné minimální sazby zdanění podniků. „Principiálně je špatné připustit diskusi na toto téma,“ tvrdí Míl. „Myšlenku jednotné daně považuji za politickou, podobně jako bylo zavedení eura. Tento cíl v žádném případě nepodporuji,“ dodala europoslankyně Jana Bobošíková.
Přeekologizováno.
Za podobně kontroverzní jako minimální daň považují zástupci EP i svazu oblast životního prostředí a závazky, které na sebe Česko převzalo. „Nepřistoupí-li ke Kjótskému protokolu USA a Rusko, tak si unie včetně Česka jen zbytečně snižuje konkurenceschopnost,“ řekl týdeníku EURO europoslanec a zároveň primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák, který rovněž pokládá za chybu, že Česko nedokáže regulovat nárůst nákladní dopravy po vstupu do unie, a upozorňuje na problematickou povinnost zadávání veřejných zakázek v municipálním sektoru. „Unie nutí zadávat výběrová řízení například pro svoz odpadu a další sociální služby a obce přitom mají vlastní podniky. Nepovažujeme za rozumné vytvářet jim konkurenci,“ vysvětluje.
Nešťastná výměna.
Účastníci diskuse na SPD se rovněž shodli na nedostatečné reprezentaci Česka v unii. „Obraz Česka v Bruselu je horší než realita. Například v oblasti čištění odpadních vod stát naprosto selhal a přijal závazky za sto miliard korun, které obce nemohou splnit,“ tvrdí Vlasák. „Navíc jsme nahradili odborníka Teličku neodborníkem s malými komunikačními a jazykovými schopnostmi. ČSSD si tak sice vyřešila vnitrostranický problém, ale argument, že do Bruselu je třeba poslat politika, neberu. Téměř každý člen Evropské komise je bývalý premiér nebo aspoň ministr,“ uvedl Míl. Vlastní setkání však hodnotil pozitivně: „Připravenost europoslanců byla vysoká. Dohodli jsme se i na způsobu další komunikace – podklady budeme poslancům dodávat elektronickou poštou.“