Menu Zavřít

Respirátory, rukavice i ochranné kombinézy. Kancléř Mynář v Číně ladil detaily české humanitární pomoci

27. 2. 2020
Autor: ČTK

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář jednal v Číně s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuou o české humanitární pomoci. Do Číny ji přepraví speciál české armády. Na webu Pražského hradu to uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Letadlo by mělo odletět v neděli 1. března, do Číny pomoc dorazí 2. března.

O Mynářově cestě do Číny dnes informovala tisková agentura Nová Čína. Chu Čchun-chua, jeden z čínských vicepremiérů, jeho návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru podle ní ocenil jako důkaz "hlubokého přátelství české vlády a lidu". Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil "silná opatření", která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček k cestě uvedl, že Mynář během jednání předal darovací listinu týkající se humanitární pomoci o hmotnosti devět tun. "Ta do Číny zamíří speciálem Armády České republiky 2. března a obsahuje zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky," citoval mluvčí Mynáře. "Tímto darem chceme vyjádřit velkou solidaritu a podporu čínskému lidu v současných těžkých chvílích boje se zákeřnou epidemií," dodal Mynář. Darovací listina, kterou Mynář podepsal, dodává, že Kancelář prezidenta republiky vysoce oceňuje "úsilí čínské vlády, zdravotníků a občanů vynakládané k zabránění šíření epidemie jak v Číně, tak do zahraničí".

Přispěly kraje, firmy i Pražský hrad

Armádní speciál podle Ovčáčka odstartuje v neděli 1. března, k předání pomoci dojde v Číně 2. března. Podle informací ČTK je odlet plánován na nedělní ranní hodiny. Letoun bude mít mezipřistání v Novosibirsku.

Mynář již dříve informoval, že pomoc pochází z darů krajů, soukromých subjektů i firem. Vlastní sbírku zorganizoval i Pražský hrad.

Chu Čchun-chua je čínským vicepremiérem zodpovědným za zemědělství, vodohospodářství, obchod a cestovní ruch. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman dohodli, tedy prohloubit spolupráci v obchodu a investicích a podpořit rozvoj česko-čínských vztahů.

Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil "silná opatření", která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Vicepremiérovi podle čínské tiskové agentury Mynář také řekl, že Česko je připraveno poskytnout Číně pomoc a posílit vzájemnou komunikaci za účelem "stálého pokroku ve vzájemné spolupráci".

Napětí kvůli smlouvě s Tchaj-wanem

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle prezidenta Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky. Zeman v minulosti prohlásil, že kvůli nesplněným slibům z čínské strany nepojede na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi. Mynář později ČTK řekl, že pokud by čínští zástupci byli ochotni na summitu uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit.

Zdrojem napětí jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, stejně jako kauza dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj-wan.

Čtěte také:

Za Kuberovu cestu na Tchaj-wan měl přijít trest. Čína vyhrožovala českým firmám

Projekt Si Ťin-pchinga v ohrožení. Koronavirus brzdí program nové Hedvábné stezky

MM25_AI

Čínský automobilový trh nakazil koronavirus. Prodej aut tam v půlce února klesl o 92 procent

  • Našli jste v článku chybu?