Současný nezájem o IT firmy může být dobrou příležitostí pro investory
Zlatá horečka opět zachvátila světový byznys. Klíčovým slovem pro podnikatele a investory, kteří chtějí být „in“ jsou tentokrát biotechnologie. Renomovaná agentura IDC odhaduje, že trh biotechnologií bude až do roku 2006 meziročně růst o 24 procent.
Po skutečně zlaté horečce, při níž zástupy dobrodruhů před sto padesáti lety rýžovaly zlatý kov v Kalifornii, jich přešla celá řada. Zatím poslední zlatá horečka byla dotcomová, kdy internetové firmy okouzlovaly svět a razily novou ekonomiku. Než propadneme do víru další módy, můžeme se ohlédnout za opojením a vystřízlivěním z módy předešlé. Leckomu to může ušetřit velké peníze.
Na přelomu let 1999 a 2000 se zdálo, že se začíná psát nová historie světového byznysu, že se mění jeho pravidla. Pro začínající, startupové firmy nebylo obtížné sehnat finance. Naopak manažeři z fondů rizikového kapitálu si stěžovali, že není dost projektů, do kterých by mohli investovat. Akciový trh technologických titulů Nasdaq letěl vzhůru do oblak a také mnohým drobným investorům generoval zázračné zisky. A pod tím vším byly firmy, které v mnoha případech nevydělaly ještě ani dolar a často ani neměly přesnou představu, jak jej vydělat. Ekonomičtí analytici nám laikům vysvětlovali, že v nové ekonomice platí jiné zákonitosti. Jedním z tehdejších dogmat bylo, že nejprve je třeba získat podíl na budoucím (tedy ještě neexistujícím) trhu a zisky že přijdou později samy.
Řada podnikatelů na nové ekonomice sice závratně vydělala, ale výrazně větší množství si dodnes líže rány. Kdo nastoupil mezi prvními a včas vystoupil, má vystaráno. Ostatní mají smůlu. Roman Staněk, jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů v oblasti informačních technologií, v rozhovoru s týdeníkem EURO nakonec na adresu svých soukromých investic do začínajících internetových firem z roku 2000 přiznává: „Na tom se vydělat nedalo.“ A přitom před rokem a půl se mnohým zdálo, že na nové ekonomice nelze prodělat.
Dnes je zdánlivě všechno přesně naopak. Získat investora třeba pro softwarovou firmu stojí nezměrné úsilí a takové množství peněz, že si to málokterá začínající společnost může dovolit. A pokud nemáte vhodné kontakty, k významným venture kapitalistům se nedostanete ani na patnáct minut, alespoň se jim představit.
Změnu může snadno zaznamenat i vzdálenější pozorovatel. Například na pravidelné schůzky First Tuesday, která byla navržená jako místo vzájemného potkávání investorů a projektů pro novou ekonomiku, už investoři nechodí.
Průměrný výnos venture kapitálových fondů propadl poprvé po řadě tučných let v loňském roce do ztráty. V USA se museli rizikoví investoři smířit s více než dvaceti procentním minusem. A za tento pokles potom mohou zejména investice do nové ekonomiky. Data zveřejněná na březnovém zasedání Evropské venture kapitálové asociace navíc ukazují, že prudce klesá (o jednu třetinu až jednu polovinu) i objem prostředků v těchto fondech. Co se děje, popsal přesně ředitel venture kapitálového fondu DBG Eastern Europe Jaroslav Horák: „Jsme svědky stádního chování mnohých investorů.“
Výjimkou z mrtvolného ticha v technologickém sektoru jsou pouze v úvodu zmíněné biotechnologie, tam miliony dolarů stále tečou proudem. Jinak je možné citovat množství dat dokládajících recesi. Například výzkum společnosti Gartner, zveřejněný minulý týden, uvádí, že v letošním i příštím roce budou výrobci počítačů, telekomunikací a síťového vybavení trpět nezájmem evropských spotřebitelů.
A právě tento současný nezájem může být dobrou příležitostí pro investory, kteří se nechtějí spálit na dalším boomu. Módní akcie jsou již podle zákona nabídky a poptávky předražené. Odvaha jít proti proudu mínění většiny a investovat nyní do nějaké staré firmy nové ekonomiky může naopak přinést zisky, o kterých davoví investoři zlatých horeček jen sní.
Investovat do internetových firem prostě nemusí být jen známkou ztráty pudu záchovy vlastních financí. Stále více lidí využívá produktů a služeb firem nové ekonomiky a stále více jich za to začíná platit skutečnými penězi. Přes pád Nasdaqu a ztráty venture kapitalistů přece lidé stále raději vyřizují bankovní příkazy přes svůj osobní počítač (či telefon) místo otravných front na pobočkách, stejně jako začínají nakupovat v internetových obchodech nejen letenky a bílé zboží, ale i potraviny.