Menu Zavřít

Řev medvěda konečně přitáhl pozornost

21. 8. 2002
Autor: Euro.cz

Ostré analýzy Terryho Smithe se trefily do černého

Jeho firma kdysi jednu z největších evropských mediálních společností označila za „euroodpad“. Odhaduje, že společnost British Sky Broadcasting Ruperta Murdocha má ve skutečnosti hodnotu pouze třetiny své tržní kapitalizace. A prohlašuje, že vedoucím manažerům jako analytik nebude věnovat ani minutu svého času. Takový je Terry Smith, jeden z nejneomalenějších a nejrouhavějších burzovních makléřů v Evropě. V průběhu „býčích“ 90. let se Smith, který je notorický „medvěd“, těšil pověsti šíleného makléře. Nicméně v dnešní temné, „medvědí“ době začínají všichni Smithe - výkonného ředitele malého nezávislého makléřského domu Collins Stewart Holdings v Londýně - brát konečně vážně.
Smithova prohlášení najednou získala tolik pozornosti, že se podle něj řídí mnoho manažerů amerických hedgeových fondů, kteří hledají krátkodobé investiční příležitosti. „My všichni Terryho známe už dlouhou dobu a jeho objektivity si vysoce ceníme,“ potvrzuje John Hickling, partner v bostonské společnosti Liberty Square Asset Management. „Ke všemu přistupuje se zdravou skepsí.“
To je mírně řečeno. Smith byl jeden z prvních analytiků, který došel k závěru, že dnes už bývalý generální ředitel Vivendi Universal Jean-Marie Messier ve snaze vytvořit ze sebe transatlantického mediálního magnáta vyplýtval desítky miliard dolarů kapitálu. „Ekonomické uvažování filmového průmyslu představuje vítězství naděje nad zkušeností,“ prohlásil v jedné zprávě v červnu 2000, když komentoval nákup Seagramu a filmového studia Universal. O rok později si Vivendi podal ještě jednou v komentáři uvedeném titulkem „Vivendi: Nebezpečný euroodpad“.
Ani Vodafone Group neunikl palbě Smithovy kritiky. V lednu 2000 Collins Stewart vykalkuloval, že tento mobilní operátor by měl mnohem lepší návratnost investic, kdyby své peníze investoval do vysoce kvalitních firemních obligací, místo aby je použil na převzetí svého německého rivala Mannesmannu za cenu 157 miliard dolarů. Soudě podle 75procentního propadu ceny akcií Vodafonu na burze měl naprostou pravdu. Politikům a regulátorům se podle Smithe ochránit investory nikdy úplně nepodaří. „Společnosti musí být hodnoceny konkurenčním systémem - potřebují, aby do nich neustále šťoural někdo, jako jsem já.“
A jde mu to dobře. Smith kontroluje finanční zprávy společností, hledá příklady okatých účetních triků a analyzuje čísla, aby mohl vypočítat to, čemu říká „cash-flow return on investment“. Podle něj je to užitečný ukazatel při posuzování, zda společnosti utrácí svůj kapitál rozumně. Smith také dokáže zjistit hodnotu společnosti na základě analýzy současné hodnoty cash flow ze stávajících aktiv a budoucích investic. Právě teď například tvrdí, že Ericsson, velký švédský výrobce telekomunikačního zařízení, by měl být ohodnocen pouze na pětinu své dnešní už tak propadlé ceny akcií na burze. Hodnotu BSkyB odhaduje na 3,65 miliardy dolarů - čtvrtinu její současné tržní kapitalizace. Smithovo vysvětlení: BskyB už není růstovou společností, ale vyzrálým podnikem.
Společnosti se někdy mstí. Smith měl ostrý veřejný spor s Vivendi poté, co řekl, že Vivendi ničí svou hodnotu. Manažeři kritizují firmu Collins Stewart za to, že je na rozdíl od většiny ostatních investičních bank nenechá přednostně seznámit s výsledky svých analýz. Ale Smith v debatě o svých závěrech s generálními řediteli společností nevidí žádný smysl. „Velmi často nemají nejmenší představu, co se v jejich oboru děje,“ tvrdí, „a navíc, jak jsme zjistili, lžou.“
Devětačtyřicetiletý Smith, původem z chudé londýnské čtvrti East End, již nějakou dobu provokuje skandály. Kdysi šokoval londýnskou City, když zveřejnil velmi kritický komentář o budoucnosti banky Barclays, zatímco pracoval pro její dceřinou investiční banku BZW. Divize pro obchod s cennými papíry někdejší Union Bank of Switzerland ho v roce 1992 propustila, když odmítl zastavit vydání své knihy nazvané „Accounting for Growth“, ve které některé klienty UBS používal jako ilustrační příklady toho, jak společnosti manipulují se svými účetními údaji. V roce 1992 začal pracovat pro Collins Stewart a před dvěma lety se stal jejím výkonným ředitelem. Loni Collins Stewart vytvořil provozní zisk ve výši 53 milionů dolarů při obratu 154 milionů.
Smith je i nadále pesimistou s ohledem na akciové trhy, které mu podle něj připomínají situaci na začátku 70. let. Je názoru, že index 500 titulů agentury Standard & Poor’s se propadne ještě o 30 procent a londýnský index FTSE stovky společností má před sebou pokles o deset až patnáct procent. Má sice několik doporučení pro nákup akcií, ale obecně si myslí, že pokud malí investoři nemají s cennými papíry dlouhodobé záměry, měli by se jim vyhýbat. „Excesy jsme tady měli v období boomu, tak je tady budeme mít i v období útlumu,“ prorokuje. Jako člověk, který řídí makléřskou firmu v londýnské City, však také přiznává, že by mu nevadilo, kdyby se projednou mýlil. Smithova současná doporučení PRODAT BRITISH SKY BROADCASTING - nepříliš vysoká návratnost neospravedlňující vysokou cenu
VODAFONE - vyzrálý podnik s nízkou návratností
NOKIA - klesající návratnost
RYANAIR - čím dál větší tlačenice v oboru

KOUPIT B. A. T. - stálá vysoká návratnost
NOVARTIS - spolehlivý a relativně levný
SWISSCOM - prostá telekomunikační firma bez příkras
OTE HELLENIC - dobře oceněná telekomunikační firma

Pramen: Collins Stewart, BW

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad Libor Ott

  • Našli jste v článku chybu?