Menu Zavřít

Revoluce v civilním právu

16. 12. 2013
Autor: Euro.cz

Nový občanský zákoník přináší především nové právní principy a instituty

Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.

(dále jen NOZ či kodex) – norma chválená, kritizovaná, vzývaná i odmítaná – vstoupí v účinnost už 1. ledna 2014. Přesto, že jde o zásadní kodex přinášející největší změny za poslední půlstoletí, stále se ještě spekuluje o nabytí jeho účinnosti. Co diskuse na téma odložení jeho účinnosti přináší veřejnosti?

NOZ není rekodifikací, ale revolucí v civilním právu. Přináší nejen formální změny terminologie, komplexní úpravu některých oblastí civilního práva, doposud upravených jednotlivými zákony, formální úpravu a řazení, ale zejména nové právní principy a instituty. Jednou z největších změn je sjednocení úpravy jednotlivých smluvních typů do jediného právního předpisu a odstranění duplicity smluvního práva založeného zák. č. 513/1991 Sb., obch. zák. v platném znění a zák. č. 40/1964 Sb., obč. zák. v platném znění.

Bohužel je od počátku v určitém směru handicapován. Téměř nulová mediální a marketingová podpora, nedostatečná publicita pro veřejnost.

Vzpomeňme si na až předimenzované marketingové aktivity týkající se vstupu České republiky do EU. Ačkoli to na první pohled vypadá, že srovnávám neporovnatelné, opak je pravdou. Důsledky obou uvedených příkladů jsou pro Českou republiku zásadní.

Část právní veřejnosti usiluje o odložení kodexu, bankovní a hospodářská sféra ale čekat nemůže. Na nový kodex se musí komplexně připravit. Firmy jsou nuceny investovat vysoké částky do administrativní přípravy i do IT.

Při přípravě na přechod společností na NOZ nejde jen o aktualizace smluvních vzorů, ale i o vyhodnocení a analýzy interních směrnic, postupů, audit smluv, na něž se bude nová úprava vztahovat, včetně případných softwarových změn. Firmy se dostávají do situací, v nichž při vyjednávání nových dlouhodobých obchodních smluv vedle změn, které kodex přináší, musejí počítat i s tím, že NOZ by případně nemusel nabýt účinnosti.

Za situace, kdy je kodex postaven na odlišných principech než původní úprava, je takové klima a jednání pro obchodníky nadlidským úkolem. Jeden příklad za všechny: dosavadní princip určitého formálního přístupu, kdy podepsaná smlouva je nadevše, nahrazuje princip smluvní volnosti v rozsahu i formě ujednání.

Kodex vyžaduje v rámci obchodních vztahů podstatně aktivnější přístup než doposud. V důsledku toho se smluvní volností zvyšuje i odpovědnost stran. Připravit profesionálně firmy na změny tak zásadní opravdu není úkol na poslední měsíc roku.

bitcoin_skoleni

V kontextu popsaných událostí jsou snahy o odložení účinnosti NOZ nejen úsměvné, ale i škodlivé. Nepřispívají k potřebné právní jistotě, kterou by veřejnost měla mít.

O autorovi| JUDR. VLADIMÍRA JIČÍNSKÁ LEGAL DEPARTMENT MANAGER CR, AHOLD CZECH REPUBLIC

  • Našli jste v článku chybu?