Menu Zavřít

Revoluce v navigaci nabírá na síle. Třem slovům místo adresy věří Daimler i DB Schenker

17. 10. 2018
Autor: Facebook What3words

Klasické adresy možná brzy budou přežitkem. Ambici provést revoluci v označování lokací má technologický startup What3words. Celý svět rozdělil na čtverce o rozměru tři krát tři metry a každému přiřkl unikátní název skládající se ze tří slov. Pro jeho nápad už se nadchly velké světové značky, naposledy logistická firma DB Schenker, která jej zařadila do svého doručovacího systému.

Chcete se dostat v Praze do Národního muzea? Stačí zadat "vysadit.natolik.studit". Na první pohled nesmyslná a zbytečná náhražka adresy může mít praktické využití. Tvůrci aplikace What3words totiž celý svět rozdělili na 57 bilionů čtverců o rozměru tři krát tři metry a každému takovému místu přidělili skrze algoritmus unikátní tříslovný název. Najít Národní muzeum je sice snadné, když si však chcete dát schůzku někde na venkově u rybníka, už nebudete muset složitě vysvětlovat trasu.

„Chceme, aby se What3world dostal na vizitky, na budovy, do průvodců a také do navigací,“ přiblížil ambice startupu jeho marketingový šéf Giles Rhys Jones webu Deustche Welle. „Tradiční systém adres nemusí pokrývat místo, kam se chcete dostat. A i když ano, tak nemusí být přesný,“ upozorňuje. Týkat se to může třeba míst v méně rozvinutých částech světa, která ani žádnou adresu nemají.

Nápadu začínají věřit i velké byznysové značky. Německá automobilka Daimler do startupu investovala a letos oznámila, že tříslovnou navigaci zavede do roku 2020 do všech svých aut. Minulý týden se k ní přidala i logistická firma DB Schenker, která působí ve více než 130 zemích na světě. Aplikaci What3words zařadila do svého doručovacího systému, a její zákazníci tak nově místo adresy mohou zadávat tři slova. What3words může brzy výrazně usnadnit i dodávání za pomocí dronů.

What3words
Aplikace rozděluje svět na 57 bilionů čtverců o rozměru 3×3 metry. Do vyhledávání můžete zadat jak tři slova, tak klasickou adresu, která se automaticky převede na požadovaný výraz. Anglická verze obsahuje 50 tisíc slov, ostatní jazykové mutace (včetně té české) 25 tisíc.

„Velké sklady často obkroužíte třikrát, než najdete správné místo,“ přibližuje nevýhody klasického systému adres Erik Wirsing, viceprezident DB Schenker pro inovace. Přesná lokace přes What3words podle něj ušetří čas i peníze. „Čím přesnější je místo určené pro dodání, tím je celý proces efektivnější a více se stihne,“ pochvaluje si.

Startup What3words, který vznikl v roce 2013, už za sebou má více úspěchů. Přijaly jej například poštovní společnosti v Mongolsku, Nigérii, Pobřeží slonoviny a dalších pěti států. Využívá jej také záchranná služba v Jižní Africe. Dokazuje to, že aplikace může být užitečná i v případě nouze. Když si například člověk zlomí uprostřed lesa nohu, bude pro něj mnohem snazší přivolat si pomoc na konkrétní místo.

MM25_AI

Startup vydělává peníze poskytováním své aplikace, některým charitativním a humanitárním organizacím ji však poskytuje zadarmo. Za pět let své existence ještě ani jednou neskončil v zisku. K tomu by ho mohla posunout právě spolupráce s velkými firmami, jako jsou Daimler a DB Schenker.

Dále čtěte:

Data nad zlato: proč se firmy přetahují o vaše osobní údaje

Výrobce 3D tiskáren Prusa Research je nejrychleji rostoucí technologickou firmou v regionu

STRV mezi elitou. Česká firma patří mezi nejrychleji rostoucí evropské startupy

Konec opakovaného check-inu? Kiwi chce spolu s londýnským letištěm zjednodušit přestupy

  • Našli jste v článku chybu?