BP a DuPont
PRAHA (mtc) - Společnosti BP a DuPont oznámily, že jsou blízko výrobě biobutanolu. To by znamenalo průlom v otázce biopaliv. Spalováním biobutanolu totiž vzniká mnohem více energie než spalováním etanolu a navíc může být biobutanol snáz užíván v automobilech, protože nevyžaduje úpravy běžných motorů. Informaci přinesl list Financial Times. BP a DuPont plánují vyrobit 40 milionů litrů biobutanolu již v příštím roce v jejich společném podniku Associated British Foods.
Etanol při spalování uvolňuje pouze 75 procent energie ve srovnání s konvečními ropnými produkty, biobutanol však 95 procent. Etanol se může do standardních benzinů přimíchávat maximálně do deseti procent objemu, aniž by bylo nutné upravovat běžné zážehové motory. Podíl biobutanolu, který budou společnosti BP a DuPont vyrábět z cukru, stejně jako z něj vyrábějí etanol, bude moci být podle Financial Times výrazně vyšší. Problémem jsou však náklady na výrobu biobutanolu. „Zatím nebudeme schopni cenově konkurovat pohonným hmotám z ropy,“ připustil Chad Holliday, generální ředitel společnosti DuPont.
Kromě toho, že biopaliva pomáhají snižovat množství skleníkových plynů, jsou argumentem pro jejich zavádění tenčící se zásoby ropy a snaha omezit závislost Západu na problematických zemích, které disponují zdroji ropy a zemního plynu. Jak však tvrdí Financial Times, tento poslední problém by masivním rozšířením biopaliv vyřešen nebyl. Došlo by pouze k jeho nahrazení problémem jiným - kde získávat rostliny pro biopaliva. Kdyby si je západní země chtěly pěstovat samy, neměly by prý dostatek půdy pro potravinářský průmysl.