Menu Zavřít

Řezník na náměstí

29. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Zemřel bývalý čínský premiér Li Pcheng, který byl zodpovědný za krveprolití na náměstí Nebeského klidu

Čínský pohlavár Li Pcheng (20. října 1928 -22. července 2019) nebyl charismatickým politikem. Na vrchol mu pomohla spíše stranická loajalita a poslušnost - podobně jako nedávno zesnulému komunistickému podnikateli Františku Čubovi.

Veřejnost ho neměla ráda doma ani na Západě, přičemž Li jim k tomu poskytl dobrý důvod. Jako premiér byl nejvýznamnějším činitelem čínské vlády, který v roce 1989 podpořil použití síly proti prodemokratickým demonstrantům na náměstí Nebeského klidu. Získal proto přezdívku „řezník z Pekingu“.

Se studenty odmítl diskutovat, v květnu 1989 vyhlásil v zemi stanné právo a počátkem června ve spolupráci s tehdejším předsedou ústřední vojenské komise Teng Siao-pchingem nařídil armádě, aby proti účastníkům protestů zakročila. Čínské vojsko proti nim v noci na 4. června 1989 poslalo tanky. Zahynuly stovky, možná až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů.

Úřady následně po celé zemi pozatýkaly více než 1600 lidí, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi.

Oficiální bilanci obětí čínské úřady nikdy nezveřejnily a zmínky o událostech jsou v Číně nadále přísně cenzurovány.

Kromě studentského masakru zbude na Pchenga ještě jedna vzpomínka.

Během svého premiérování v 90. letech 20. století prosadil stavbu megalomanského projektu Tři soutěsky, která se po dostavbě o dekádu později stala největší vodní elektrárnou na světě. Cena za to však byla obrovská. Náklady přesáhly 22 miliard dolarů, přes 1,3 milionu lidí muselo opustit své domovy, přičemž stavba způsobila nesmírné škody na životním prostředí.

Li skončil jako premiér v roce 1998, kdy se stal předsedou Národního lidového výboru čínského parlamentu. V roce 2002 se pak stáhl z politiky úplně a na veřejnosti se objevoval jen zřídka. Tím výrazněji však lobboval za své potomky, jimž chtěl zajistit vysokou kariéru v politice.

Částečně se mu to povedlo. Jeho syn Li Siao-pcheng je v současnosti ministrem dopravy, jeho dcera pracuje pro provládní think-tank.

Li se narodil ve městě Čcheng-tu v jihozápadní Číně jako dítě komunistického mučedníka, který byl zabit v roce 1931.

Adoptoval ho pak první premiér Čínské lidové republiky Čou En-laj, který z něho vychoval příkladného straníka. Do komunistické strany vstoupil Li v roce 1945, studoval šest let v Moskvě strojní inženýrství a následně pracoval ve vedení velké energetické firmy, která v chaotických letech kulturní revoluce zajišťovala pro Peking dodávky elektřiny. V 70. letech se stal členem politbyra a v roce 1987 premiérem. •

Během svého premiérování v 90. letech 20. století prosadil stavbu megalomanského projektu Tři soutěsky, která se po dostavbě o dekádu později stala největší vodní elektrárnou na světě.

MM25_AI

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?