Masarykův onkologický ústav (MOÚ) nasadil pro přípravy a aplikace léčiv identifikační technologii RFID (Radio Frequency Identification), tedy systém radiofrekvenčních čipů. Cílem projektu, na němž spolupracuje česká divize IBM, je zlepšení kontroly podávaných medikamentů, zvýšení bezpečnosti pacientů a zlepšení efektivity MOÚ. „Technologie RFID nám umožní kromě sledování léků - zejména cytostatik - také lepší identifikaci připravených terapií a jejich podávání,“ říká ředitel brněnského ústavu Rostislav Vyzula. „Pokračujeme tak ke snížení možné záměny přípravku a poškození pacientova zdraví. Díky přesnějším informacím bude možné i efektivnější využití surovin pro terapie,“ dodává Vyzula.
Radiofrekvenční identifikace je novou generací identifikátorů k rozpoznání zboží či věcí, v tomto případě například lahví s infuzemi. RFID je vlastně radiovou náhradou čárových kódů, kdy odpadá nutnost přiložit kód ke čtečce, jako je tomu u čárových kódů. V případě RFID identifikace snímač přijme kódy bez fyzického kontaktu - pomocí radiových vln. Do budoucna se například počítá s tím, že v supermarketech nebude nutné vykládat zboží na pás a postačí, aby nakupující zastavil s košíkem u rozpoznávacího snímače.
Masarykův onkologický ústav je pilotním pracovištěm v ČR, jež se snaží prokázat, že RFID technologii je možné využívat i ve zdravotnictví. Lze tak sledovat tok léků a medicinského materiálu, je možné identifikovat pacienty samotné a minimalizovat případné chyby v léčbě. „Technologie bude užita i v kontrolovaném pásmu přípravny cytostatik, kde jsou infuze dávkovány ve zvláštním hygienickém a bezpečnostním režimu,“ uvádí Vyzula. Zázemí systému je budováno s předpokladem rozšíření na další oblasti, jako jsou například visačky pacientů, identifikace personálu i inventarizace majetku.