Menu Zavřít

Rheinhessen

24. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Německo, díl šestý

bitcoin_skoleni

Bezmála 27 tisíc hektarů viničních tratí činí z Rheinhessenu největší německou vinařskou oblast. V trojúhelníku mezi městy Bingen, Mainz a Worms mají svůj domov převážně bílé odrůdy, mezi nimi nejvýznačnější Müller-Thurgau a Silvaner.
Oblast, z hlediska přírodních krás nikoli nejatraktivnější, nepožívá ani příliš vysoké renomé stran kvality produkovaných vín. Ale i zde se najdou výjimky. Polohy jižně od Mainzu, kde se vinice přimykají k Rýnu, zejména území mezi Nackenheimem a Guntersblumem, patří k těm, kde vinaři připravují stále oblíbenější vína.
Poměrně časté mrazíky v brzkém podzimu a omezená výtěžnost hroznů omezují možnosti producentů na odrůdy s raným vyzráváním, což jsou právě zmíněné milerky a sylvány. Ovšem i zde se pěstitelé snaží rozšířit odrůdovou skladbu například o Kerner, Scheurebe či Huxelrebe. Tedy odrůdy méně známé a rozšířené, které mohou oblasti přinést punc výrazné originality. Všechny zde mohou vyzrát do predikátních kategorií a poskytnout vína s bohatým aroma, jemně nasládlé chuti s podporou uměřených kyselinek. Vína nenáročná, ovšem s chuťovou strukturou, které se po letech „klatby“ znovu dostává sluchu mezi konzumenty.
Dominantou ovšem asi zůstane Silvaner, zejména ten z jižní části regionu, obsahující minerální podtón a příjemnou ovocitost. Zřejmě nikdy nedosáhnou úrovně svých bratranců z oblasti Franken, nebudou tolik provoněné ani asi tak jemné. Mluví pro ně však jeden fakt: poloviční cena v porovnání s víny odjinud. V tomto světle viděno, nabízejí zdejší sylvány velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Dokonce i v části, která byla vždy baštou ryzlinku, v Niersteinu, vinaři obměňují výsadby ve prospěch Sylvánského.
Věc jde tak daleko, že se prozatím asi padesát z osmi tisíc producentů oblasti soustředilo v projektu zvaném RS: Rheinhessen-Silvaner. Předpokládá vyškolení vína jistého jedinečného typu, s vypointovanými odrůdovými vlastnostmi, příjemným zbytečkem cukru, pikantními kyselinami a zemitou kořenitostí, vína, které dokáže doprovodit co nejširší spektrum pokrmů. Vyžaduje to velice přísnou kontrolu, dodržování postupů a hlavně omezení produkce. To by se mělo odrazit v kvalitě, ta potom zapříčinit vyšší poptávku. Což zase poskytne příležitost k cenovým navýšením. Aby se tak stalo co nejdříve, jsou vína ze spolku RS i odlišně a velmi výrazně zabalena. Žlutočerná etiketa s výraznými písmeny RS provedenými ve zlaté a bílé se stává jednoznačnou zárukou.
Oblast je poněkud poznamenána minulostí. O její vlastnictví se po dlouhý čas přetahovaly Hessensko a Pfalz. Oba vlivy jsou patrné. Z měst, proslulých vinařskými dějinami, jsou to vedle vrcholů trojúhelníku tvořícího oblast – Bingenu, Mainzu a Wormsu - dále ještě Alzey, Heyl a také Herrnsheim. Kromě již zmíněných sylvánů nabízejí ještě zajímvé ryzlinky. Ty se rodí na severu, při dálnici mezi Bingenem a Mainzem, jsou jadrné se stopu zemitosti a mají zvláštní, nehledanou, lehce zastřenou ovocitost. Vína z modrých burgundských zde výsostně vládnou mezi červenými, proslulá vína jsou k nalezení v okolí Ingelheimu či Assmannhausenu. Z ostatních červených, jejichž podíl na produkci vín v oblasti je asi desetiprocentní, stojí za zmínku snad jen lehké, příjemně aromatické portugaly.
Asi to nejlepší, co Rheinhessen nabízí, pochází z Rýnských teras, břehů řeky mezi Nackenheimem a Niersteinem s červeně zabarvenou půdou. Špičku produkce představují zejména ryzlinky. Díky své ovocité výraznosti, se stopami bílých peckovin, lehýnkým zbytkem cukru a nepominutelnou přítomností svěžích kyselin představují dobrý potenciál pro delší ležení. Jižní část teras nabízí znamenité sylvány a bílé burgundy s vycizelovaným odrůdovým charakterem.
Většina z osmi tisíc zdejších vinařů vlastní pouze malé plochy a vinařství představuje jen část jejich hospodářství. Také proto dochází ke slučování do vinařských družstev.
Mezi vinaři Rheinhessen jsem vybral jednoho z těch, kteří jsou tvrdými prosazovateli kvality a originality. Weingut Wittmann, vinař roku 2001. Günther a Philipp Wittmannovi hospodaří na dvaceti hektarech a jsou vzácným případem shody. Otec a syn pracují nejvíce s ryzlinkem, ten obhospodařují na 35 procentech výsadeb, přes dvacet procent činí burgundy, dále milerky a sylván. Stopově je zastoupena Scheurebe, kde ovšem dosahují jedinečných kvalit.
Pro dokumentaci úrovně vín ze sklepa Wittmann máme k dispozici Westhofener Riesling „S“ 2002. Víno lehké zlatavé barvy, které překvapí již v kytce. Bohatá vůně širokého spektra, kde se v prvním plánu prosadí meruňkovo-broskvový akord. Ten je sledovaný hroznovitým partem a sotva znatelným dozvukem cukru. Stejně obsažná je i chuť: ovoce, hrozen a minerální příměsi, za tím vším lehýnký dotek zbytkového cukru, který je ovšem ihned smyt živou, kyselinami akcentovanou dohrou. Ač mladé, víno má hloubku a sílu odrůdy, která je příjemně nadnášena a do líbivé lehkosti vybalancována patrnou perličkou, která odlehčuje celkový dojem a prokresluje dlouhý dozvuk. Víno si dovedu dobře představit coby báječného partnera k bílé drůbeži a jistě také k telecímu masu.

  • Našli jste v článku chybu?